Orhan Gazi Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Orhan Gazi Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Orhan Gazi Camii Nerede – Nasıl Gidilir  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Orhan Gazi Camii Hakkında                        

Camii, Bilecik merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bilecik kent merkezine bağlı İstiklal Mahallesinde A. Refik Öztürk Caddesi üzerinde bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

Camii Yıldırım Beyazıt tarafından dedesi Orhan Gazi adına 1392 yılında inşa ettirilmiştir. Camini diğer bir adı da Kurşunlu Cami olarak bilinmektedir.  Bunun temel sebebi Caminin kubbesinin kurşun ile kaplı olmasıdır. Bir başka kaynağa göre 1331 yılında Orhan Gazi tarafından inşa edildiği belirtilmektedir.

Camii kare planlı olarak inşa edilmiştir. Yapı olarak bakıldığında tek kubbelidir. Bu camiyi diğer camilerden ayıran temel özellik ise asıl minaresinin camiye 30 metre uzaklıkta bir kayanın üzerinde yer almasıdır. Var olan iki minare sonradan eklenmiştir. Bu cami II. Abdülhamit Döneminde restore edilmiştir. Osmanlı Devri Türk mimari sanatının dini mimari alanında ilk kubbeli yapı denemesinin örneğidir. Kubbe üzeri restorasyon sırasında kurşunla kaplandığı için Kurşunlu Camii adıyla bilinir.

Camii önünde her pazar sabahı, birlik ve dayanışmanın güzel bir örneği verilmekte. Bilecikli hayırsever vatandaşlar tarafından her pazar günü, sabah namazını müteakiben çorba ikramı yapılmaktadır.

                          Orhan Gazi Camii Nerede?                        

Camii, Bilecik kent merkezine bağlı İstiklal Mahallesi, A. Refik Öztürk Caddesi üzerinde bulunur. Diğer bir deyişle Burada bulunan Edebali Türbesine yaklaşık 50 metre uzaklıkta yer almaktadır.

                    Orhan Gazi Camii Nasıl Gidilir?                    

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler önce Bilecik merkeze gelmelidirler. Buradan şehir içi otobüsleri ile gelebilirsiniz. H1, H2  numaralı minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehir merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Belediye binası önündeki Milli Egemenlik Caddesi takip edildiğinde, yokuş aşağıya inen yol 1150 m sonra sizi camiye ulaştırır.

Hususi araç ile gelmek isteyenler önce Bilecik merkeze gelmelidirler. Buradan Atatürk Blv. ve Ertuğrul Gazi Cd. Üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.