Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Fatih – İstanbul?

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Fatih – İstanbul?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Saat Kaçta açılıyor – Kapanıyor hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Hakkında Bilgiler 

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesindeki Beyazıt mahallesinde Ordu Caddesi üzerinde yer almaktadır. Beyazıt Hamamı’yla karşı karşıyadır.

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi binası Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş olup günümüze gelebilen üç yapıdan biridir. O dönemde sikke basılan bir darphane olarak yaptırmıştır. Fatih’in fetihten sonraki ilk altın sikkeleri burada kesilmiştir. Evliya Çelebi, Fatih’in bir rahibin evinin yıkıntıları üzerine bu darphaneyi yaptırdığını yazmaktadır. O dönemde buranın ismi Simkeşhanedir.

Günümüzde Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılan Simkeşhane, Beyazıt, Bölgedeki birçok tarihi mekâna da yürüme mesafesinde yer alır.

Daha önce Fatih Millet Kütüphanesi binasında bulunan İstanbul İl Halk Kütüphanesi 16 Kasım 1981 tarihinde Simkeşhâne binasına taşınmıştır. 11 Aralık 2001 tarihinde, Kültür Bakanlığı onayı ile yazar Orhan Kemal’in adı verilen kütüphane, halen aynı yerinde il halk kütüphanesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

OKUMALISIN  Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti?

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde 203 adet CD, 44.869 adet kitap, 232 ses kasedi ve süreli yayınlar yer almaktadır. Kütüphanedeki kitaplar her araştırma düzeyine hitap etmekte.

 Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Ziyaret Saatleri 

Pazar günleri hariç her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında kütüphanenin kapıları ziyaretçilerine açık konumdadır.

     Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Nerede?        

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesindeki Beyazıt mahallesinde Ordu Caddesi üzerinde yer almaktadır. Beyazıt Hamamı’yla karşı karşıyadır.

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’ne Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 36ES, 38, 77A, 92B, 97, HVİST-12 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Tramvay ile gelmek isteyenler T1 hattını kullanmalıdır. Ayrıca Metro M2 ve Marmaray ile de ulaşım mevcuttur.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.