Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? Hobbit Evleri ve Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli ilinin Kartepe ilçe sınırında Uzuntarla mahallesinde bulunmaktadır. Doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hakkında;

Ormanya-Doğal Yaşam Parkı, Doğal yaşamı koruma altına alırken aynı zamanda da turistik amaçlı kullanılmaktadır. Ormanya, Hayvanat Bahçesi, Vahşi yaşam alanı, Doğa eğlence alanı, Botanik yolu, Tatil destinasyonu, Yaban Hayat Rehabilitasyon merkezi Olmak üzere 6 ana bölgeden oluşmaktadır. Buraya gelen ziyaretçilere farklı coğrafyalara ait hayvanları, doğal ortamlarında bir arada görme imkânı sağlıyor.

Bu Bölümlerin Bazılarından Kısaca Bahsedersek,

Ormanya Doğal Yaşam Parkına girdiğinizde dikkatinizi çeken ilk yer Hayvanat Bahçesi bölümü oluyor, Hayvanat Bahçesi bölümünde, 53 farklı türden 655 hayvanı içinde barındırıyor. Canlılarla yakından tanışma ve onları daha yakından tanıma imkânı sağlayan park, 17 türde 85 adet evcil memeli, 25 türde 267 adet kanatlı, 1 türde sürüngene ev sahipliği yapıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürmektedir. Ayrıca, bu yıl içeresinde ise parkta, 13 kızıl geyik, 21 ceylan, 8 alageyik ve 2 karaca dünyaya geldi. Parkta, günün her saati veteriner ekibin takibinde olan hayvanlar, her zaman temiz su ve yem imkânı sağlamaktadır.

Botanik Yolu Bölümünde, Ülkemizin içinde bulunduğu zengin faunası ve bitki örtüsünün örnekleri sergilenmektedir. Burada yaşayan Hayvanların doğal ortamları korunarak oluşturulan alanda, en doğal halleriyle 10 türden 114 adet hayvan bulunuyor. Bu bölümdeki hayvanlar arasında ceylan, geyik, karaca ve yılkı atları yer alıyor.

OKUMALISIN  İzmit Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Orman okulu, macera parkı, sportif olta balıkçılığı, karavan kamp alanı, çadır kamp alanı, doğa yürüyüş ve bisiklet parkurları, doğa müzesi gibi projeler de en kısa sürede tamamlanacağı belirtilmektedir. Ormanya ‘ya gelenler öğrenciler Orman Okulu kapsamındaki etkinlikler ile doğayı keşfedecek. Macera Parkında adrenalin dolu anlar yaşayacaktır.

Ormanya Doğal Yaşam Parkında Neler Bulunur,

Ücretsiz Karavan Kamp Alanı, 3 bin araçlık Ücretsiz Otopark, 100 çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet parkuru, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunmaktadır. Kamp Alanları tamamen ücretsizdir.(Doğal yaşam Parkı giriş kapısının Karşısında Bulunuyor). Bisiklet Kiralayarak Gezebilirsiniz.(Belediyeye Ait fiyatı saatlik 1 TL)

Ormanya Doğal Yaşam Parkının en meşhur yeri  Hobbit evleri… Hobbit evleri, özellikle Hobbit filminin çekildiği ve Hobbitlerin yaşadığı evler çok merak edilmektedir. Yüzüklerin efendisi filmiyle başlayan Hobbitler ve yaşadıkları evler büyük ilgi uyandırmakta. Hobbit evlerinin önünde bulunan banklarda kahvaltı yapan kişileri göreceksiniz. Sizlerde, sabah erken saatte yanınızda kahvaltılık malzemeler götürerek bu zevkli anları yaşayabilirsiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Alanında Mangal yapmak yasaktır. Piknik tüpünüzü götürerek çay demleyebilirsiniz. Üstü kapalı masalar bulunuyor, erken saatte giderseniz yer bulabilirsiniz. Eğer piknik malzemesi getirmediyseniz sizleri düşünerek yapılmış büfe ve kafeteryalar mevcuttur. Mesela Hayvanat bahçesinin orada kir restoranı da var, Fiyatları makuldür. Hayvanat Bahçesinin olduğu yer çok yoğun oluyor, şu an için çocuklar için atlara binmek ücretsiz, ilerleyen zamanlarda ne olur bilinmez ama. Ormanya, imkânı olanlar hafta içi gitmeli, Hobbit evlerinin olduğu yerde öyle çok yoğundur. Hobbit evlerinin olduğu bölümde çocuklar için hafta sonları çeşitli aktiviteler yapılıyor. Ayrıca park içerisinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, WC gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

OKUMALISIN  Bodrum’un En Güzel Plajları ve Koyları

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hakkında Merak Edilenler;

  • Giriş Ücretsizdir,
  • Hobbit Evlerinde Konaklama Yapılmıyor,
  • Park İçerisinde Ücretsiz Kamp Alanları Bulunuyor,(Karavan-Çadır)(Elektirk-Su bulunuyor)
  • Ateş Yakmak Yasaktır,
  • Kendi Hazırladığınız ürünlerle piknik yapabiliyorsunuz,
  • Tabiat Parkı içerisinde Kafeterye Bulunuyor(çay-Kahve-Gözleme(Fiyatlar makul-Çay:1.5 TL-Gözleme 6 TL..)
  • Hobbit Evlerinin İçerisine Giremiyorsunuz(Hatır rica ihtimali var)
  • Bisiklet Kiralayarak gezebilirsiniz. Kobis (Belediyeye ait saati 1 TL)

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Giriş Ücreti;

Ormanya-Doğal Yaşam Parkına Giriş  Ücretsizdir. Otopark için erken gitmenizi öneririz, Hafta sonu yer bulmak zor oluyor.

Park sabah 09:00 ile akşam 20:00 arası hizmet vermektedir.

Ormanya Doğal Yaşam Parkına Nasıl Gidilir;

Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Ormanya-Kocaeli arası 26 km uzaklıktadır, yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için, D100 Karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya Doğal Yaşam Parkına ulaşabilirsiniz.

Ormanya-Doğal Yaşam Parkı’na 285 No’lu Otobüse binerek Gelebilirsiniz.

Ormanya-Doğal Yaşam Parkı için belediye tarafından ücretsiz ring imkânı sağlanmıştır. Körfez Kirazlı yalıdan başlıyor. D-100 hattından Ormanya’ ya kadar devam ediyor. Sadece Hafta sonları Ücretsiz Ring Bulunuyor.

Hafta Sonu Saat- 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00 saatlerinde ringler olacaktır.

Kirazlıyalı-Ormanya Haraket Saati; 09,00-13,00 

Ormanya-Kirazlıyalı Dönüş; 11,00-15,00 saatleri arası ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.