Ormanya Nerede – Nasıl Gidilir – Hobbit Evleri – Ters Ev – KOCAELİ

Ormanya Nerede – Nasıl Gidilir – Hobbit Evleri – Ters Ev – KOCAELİ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Ters Ev – Hobbit Evleri ve Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

                     Ormanya Nerede?               

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli ilinin Kartepe ilçe sınırında Uzuntarla mahallesinde bulunmaktadır. Doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir.

         Ormanya Hakkında Bilgiler           

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Doğal yaşamı koruma altına alırken aynı zamanda da turistik amaçlı kullanılmaktadır. Ormanya, Hayvanat Bahçesi, Vahşi Yaşam Alanı, Doğa Eğlence Alanı, Botanik yolu, Tatil Destinasyonu, Yaban Hayat Rehabilitasyon merkezi Olmak üzere 6 ana bölgeden oluşmaktadır. Buraya gelen ziyaretçilere farklı coğrafyalara ait hayvanları, doğal ortamlarında bir arada görme imkânı sağlıyor.

Ormanya, Dünyanın Üçüncü, Avrupa’nın En Büyük doğal yaşam alanıdır…

       Ormanya’da Gezilecek Yerler….

Ormanya Doğal Yaşam Parkına girdiğinizde dikkatinizi çeken ilk yer Hayvanat Bahçesi bölümü oluyor, Hayvanat Bahçesi bölümünde, 53 farklı türden 655 hayvanı içinde barındırıyor. Canlılarla yakından tanışma ve onları daha yakından tanıma imkânı sağlayan park, 17 türde 85 adet evcil memeli, 25 türde 267 adet kanatlı, 1 türde sürüngene ev sahipliği yapıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürmektedir. Ayrıca, bu yıl içeresinde ise parkta, 13 kızıl geyik, 21 ceylan, 8 alageyik ve 2 karaca dünyaya geldi. Parkta, günün her saati veteriner ekibin takibinde olan hayvanlar, her zaman temiz su ve yem imkânı sağlamaktadır.

Botanik Yolu Bölümünde, Ülkemizin içinde bulunduğu zengin faunası ve bitki örtüsünün örnekleri sergilenmektedir. Burada yaşayan Hayvanların doğal ortamları korunarak oluşturulan alanda, en doğal halleriyle 10 türden 114 adet hayvan bulunuyor. Bu bölümdeki hayvanlar arasında ceylan, geyik, karaca ve yılkı atları yer alıyor.

OKUMALISIN  Botan Vadisi – Botan Çayı Nerede - Nasıl Gidilir?

Orman okulu, macera parkı, sportif olta balıkçılığı, karavan kamp alanı, çadır kamp alanı, doğa yürüyüş ve bisiklet parkurları, doğa müzesi gibi projeler de en kısa sürede tamamlanacağı belirtilmektedir. Ormanya ‘ya gelenler öğrenciler Orman Okulu kapsamındaki etkinlikler ile doğayı keşfedecek. Macera Parkında adrenalin dolu anlar yaşayacaktır.

Ormanya Doğal Yaşam Parkında Neler Bulunur…

Ücretsiz Karavan ve Çadır Kamp Alanı, 15 kilometrelik bisiklet parkuru, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunmaktadır. Kamp Alanları tamamen ücretsizdir. (Doğal yaşam Parkı giriş kapısının Karşısında Bulunuyor). Bisiklet Kiralayarak Gezebilirsiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Parkının en meşhur yeri  Hobbit evleri… Hobbit evleri, özellikle Hobbit filminin çekildiği ve Hobbitlerin yaşadığı evler çok merak edilmektedir. Yüzüklerin efendisi filmiyle başlayan Hobbitler ve yaşadıkları evler büyük ilgi uyandırmakta. Hobbit evlerinin önünde bulunan banklarda kahvaltı yapan kişileri göreceksiniz. Sizlerde, sabah erken saatte yanınızda kahvaltılık malzemeler götürerek bu zevkli anları yaşayabilirsiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Alanında Mangal yapmak yasaktır. Piknik tüpünüzü götürerek çay demleyebilirsiniz. Üstü kapalı masalar bulunuyor, erken saatte giderseniz yer bulabilirsiniz. Eğer piknik malzemesi getirmediyseniz sizleri düşünerek yapılmış büfe ve kafeteryalar mevcuttur. Mesela Hayvanat bahçesinin orada kir restoranı da var, Fiyatları makuldür. Hayvanat Bahçesinin olduğu yer çok yoğun oluyor, şu an için çocuklar için atlara binmek ücretsiz, ilerleyen zamanlarda ne olur bilinmez ama. Ormanya, imkânı olanlar hafta içi gitmeli, Hobbit evlerinin olduğu yerde öyle çok yoğundur. Hobbit evlerinin olduğu bölümde çocuklar için hafta sonları çeşitli aktiviteler yapılıyor. Ayrıca park içerisinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, WC gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

                  Ters Ev – Ormanya              

Son zamanlar da ülkemizde büyük ilgi gören Ters Evlerin bir benzeri de Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nın hemen yanında  yapıldı. Orman Doğal Yaşam Parkı girişinden 100 metre ileridedir. Ters Ev işletmesi Ormanya’dan bağımsızsdır. Özel bir İşletmeci tarafından işletilmektedir.

OKUMALISIN  Bor Kemerhisar İçmeleri Nerede - Nasıl Gidilir?

Ters Ev Ormanya Giriş Ücreti 2021

6–18 yaş arası…….. 10 TL
18  yaş ve üzeri  …….15 TL (2021 yılı) 0-6 yaş arası ücretsiz

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hakkında Merak Edilenler…

  • Giriş Ücretsizdir
  • Hobbit Evlerinin içerisinde Konaklama Yapılmıyor,
  • Park İçerisinde Ücretsiz Kamp Alanları Bulunuyor,(Karavan-Çadır)(Elektirk – Su bulunuyor)
  • Ateş Yakmak Yasaktır,
  • Kendi Hazırladığınız ürünlerle piknik yapabiliyorsunuz,
  • Tabiat Parkı içerisinde ve dışarısında Kafeterye Bulunuyor (çay-Kahve-Gözleme vs…)
  • Kocaeli Belediyesi tarafından işletilen Antik Kafe işletmesi bulunuyor.
  • Hobbit Evlerinin İçerisine Giremiyorsunuz.
  • Bisiklet Kiralayarak gezebilirsiniz. Kobis ile…

       Ormanya Giriş Ücreti  2021   

Ormanya-Doğal Yaşam Parkına Giriş  Ücretsizdir.

Araçların otoparkı için bir miktar ödemeniz gerekiyor. (2021 yılı için 10 TL)

Park sabah 09:00 ile akşam 20:00 arası hizmet vermektedir.

Ormanya PAZARTESİ günleri KAPALIDIR.

                 Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na Nasıl Gidilir?            

Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Ormanya-Kocaeli arası 26 km uzaklıktadır, yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için, D100 Karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya Doğal Yaşam Parkına ulaşabilirsiniz.

Ormanya’ya Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na Otobüs ile gitmek için; Halkevi Durağından veya SEKA Cami duraklarından 281 veya 287 Uzuntarla – Eşme arası hizmet veren otobüslere binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Ormanya-Doğal Yaşam Parkı için belediye tarafından ücretsiz ring imkânı sağlanmıştır. Körfez Kirazlı yalıdan başlıyor. D-100 hattından Ormanya’ ya kadar devam ediyor. Sadece Hafta sonları Ücretsiz Ring Bulunuyor.

Hafta Sonu Saat- 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00 saatlerinde ringler olacaktır.

Kirazlıyalı-Ormanya Haraket Saati; 09,00-13,00 

Ormanya-Kirazlıyalı Dönüş; 11,00-15,00 saatleri arası ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.