Ortakent Yahşi – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri – Muğla

Ortakent Yahşi – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ortakent Yahşi – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir –  Şemsiye & Şezlong – Giriş Ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                       Ortakent Yahşi – Plajı Nerede?                    

Ortakent Yahşi, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir. Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsü kazanmıştır. Bodrum ilçe merkezine 10 km. uzaklıktadır.

                   Yahşi Plajı Hakkında Bilgiler                        

Ortakent mahallesi, Bodrum Yarımadası’nın tam ortasında olmasından dolayı isminin Ortakent olduğu söylenmektedir. Bodrum yarımadasına gelen tüm ziyaretçiler, Yarımadanın tam ortasında olduğu için Ortakente yolu düşmektedir. Eskiden Bodrum yarımadasında Yahşi ve Ortakent adında iki köy bulunurmuş. 1999 yılında çıkan bir kanunla Ortakent ve Yahşi köyleri birleşerek Ortakent-Yahşi adını almıştır. Ortakent mahallesi, sıcak denizi, kumlu plajı ve narenciye bahçeleri ile ünlüdür. Bitez beldesinden sonra Bodrum ilçesinin en uzun sahili Ortakent’ te bulunmaktadır.

Ortakent-Yahşi Plajı, Çok güzel bir koyu, Berrak ve Temiz suyu bulunmaktadır. Geniş ve büyük bir sahil plajı bulunuyor. Denizin suyu diğer koylara göre biraz serindir. Tabiri caizse çivi gibidir. Plajda uzun bir iskele bulunmaktadır. Burada güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca Plajı Mavi Bayraklıdır. Şnorkelle daldığınızda balık sürülerini görüyorsunuz. Sahilde özel ve halk plajı olmak üzere seçenekler bulunuyor. Halk Plajında Duş ve tuvalet bulunmaktadır. Ayrıca plajda restoranlar da çok uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.

Ortakent Yahşi Beldesinde Denizi-Sahilinin yanı sıra, antik kalıntıları tarihi eserleriyle görülmeye değerdir. Arkeolojik kazılarda Mike Bizans Roma ve Osmanlı dönemine ait kalıntılar (Mike dönemine ait mezarlığı, Roma dönemine ait bulunan sikkeleri, çanak çömlekleri, sarnıçları, yel değirmenleri, kendine mahsus kule evleriyle) gelen ziyaretçileri bekliyor.

                       Yahşi Plajı’na Nasıl Gidilir?                         

  • Ortakent, Bodrum ilçe merkezine yaklaşık 10 km,
  • Ortakent-Muğla arası yaklaşık 111 km uzaklıkta ve ortalama 1 saat 45 dakika
  • Ortakent- Milas Havaalanı’na ise 47 km uzaklıkta ve yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Havaalanından, Bodrum ilçesine Havaş otobüsleri gitmektedir. Ayrıca Bodrum merkezinden Ortakente dolmuş seferleri de var ve ulaşım yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.