Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) Nerede – Nasıl Gidilir?

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) Hakkında;

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami), İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş turistik semtlerinden biri olan ve Ortaköy’de yer almaktadır. Mecidiye Köprüsü Sokakta bulunmaktadır.

Ortaköy Cami, Tarihi 1853 yılına kadar uzanan bu yapı Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Caminin mimarı Nigoğos Balyan’dır. Caminin minaresi de geleneksel Osmanlı mimarisinden farklılıklar göstermektedir. Cami Barok üslubunda inşa edilmiştir.

Merdivenle çıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi vardır. Duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. Mihrap mozaik ve mermerden, minber ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır ve ince bir işçiliğin ürünüdür.

Ortaköy Camii tarih boyunca çeşitli dönemlerde tahribata uğramıştır. 1894 yılında meydana gelen deprem, 1960 yılında atlattığı göçme tehlikesi ve 1984 yılında karşılaştığı yangın felaketi sonrasında birkaç kez onarım görmüş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011 ile 2014 arasında yaklaşık üç yıl süren restorasyon çalışmaları 06 Haziran 2014 tarihinde tamamlanmış ve cami hizmete açılmıştır.

OKUMALISIN  Kubbe İstanbul Nerede – Nasıl Gidilir?

Ortaköy Cami ve Çevresinde Neler Yapılır?

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Ortaköy Cami mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Çevresinde özellikle Kumpircilerin olduğu yer büyük ilgi görüyor. Kumpir nerede yenilir sorusunun cevabı Ortaköy’de yenilir denilmektedir. Kumpir yedikten sonra Ortaköy Camisine doğru inen sokaklarda çok sayıda Hediyelik Eşya satan standlar, gümüşçüler yer almaktadır. Bu yerlerden alışveriş yapabilirsiniz.

Bu sokakların devamı sizi Ortaköy Cami meydanına çıkartmaktadır. Meydan etrafında çok sayıda kafeterya bulunuyor. Buralarda Kahvaltı yapabilir, Yemek yiyebilir, Çay-Kahve içebilirsiniz. ve Tabiki olmaz sa olmaz Ortaköy CAmi manzaralı hatıra fotoğrafı çektirmek…

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) Nerede?

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami), İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş turistik semtlerinden biri olan ve Ortaköy’de yer almaktadır. Beşiktaş Çırağan caddesi ile Yıldız Sarayının Park girişinin köşesinde Çırağan Sarayı karşısında bulunmaktadır.

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 22, 40T, 42T, DT1, DT2 otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Metro -M2ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. DOLMUŞ: BŞK/5 ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Burdur Salda Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir?

Şahsi aracı ile gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca gidebilirler. Aracınızı Muallim Naci Caddesi tarafında bulunan (Kumpircilerin olduğu yerde) özel otopark bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.