Örümcek Ormanları Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Örümcek Ormanları Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Örümcek Ormanları Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

      Örümcek Ormanları Tabiat Parkı Nerede?    

Örümcek Ormanları Tabiat Parkı, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kürtün ilçesine bağlı Uluköy’e yakın konumdadır. Kürtün’e 17 km uzaklıkta Gümüşhane şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Örümcek Ormanları Tabiat Par1998 yılında koruma alanı ilan edilmiştir. Yaklaşık olarak 2630 dekarlık bir alanı kaplıyor. Bu alanda Avrupa ve Kafkasların en boylu ve çaplı ladin ve göknarları bulunuyor. Ortalama 417 yaşına varan ağaçlar 4 asra şahitlik etmenin verdiği gururla dimdik yükseliyor. Doğal kaynak değerleri yüksek ağaçların belirlenmesi, benzerleri ile karşılaştırılması ve bu tür ormanların kendilerini yenileyebilmesi, güçlerinin dış etmenler ile bozulmamasına bağlı. Bu nedenle benzersiz ve olağan üstü doğal güzelliğe sahip olduğu bilimsel verilerle kanıtlanan bu alan, Tabiatı Koruma Alanı statüsü ile yasal koruma altına alınmış. Kendi türünün sınırları içinde eşine ender rastlanır ladin ve göknar ağaçlarından dörder adedi Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş.

OKUMALISIN  Gordion Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ankara

 Doğu Ladinleri, Doğu Karadeniz Göknarları, Doğu Kayınları, Sakallı Kızılağaçlar ve Adi porsuklarla bezeli ormanın 263 hektarlık bölümü korumaya değer görülmüş.Labirenti andıran patikaları, göğe tırmanan ağaçları, hırçın yamaçları, dereri ve şelaleleriyle Gümüşhane’nin yeşil büyüsü olarak adlandırılmaktadır. “Örümcek” adı, tabiat parkı sınırlarında çok fazla örümcek bulunmasından dolayı konmuştur.

Tabiat parkı tabelasını gördükten yaklaşık 5 kilometre sonra Çağlayandibi Şelalesi ‘ne ulaşıyorsunuz. Yüksekliği 15 metreyi bulan şelale, oldukça yüksek bir debiye sahiptir.

  Örümcek Ormanları Tabiat Parkı Giriş Ücreti  

Tabiat parkına giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

     Örümcek Ormanları Tabiat Parkı Nerede?    

Örümcek Ormanları Tabiat Parkı, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kürtün ilçesine bağlı Uluköy’e yakın konumdadır. Kürtün’e 17 km uzaklıkta Gümüşhane şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

  Örümcek Ormanları Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?  

Örümcek Ormanları Tabiat Parkı, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  Tabiat parkına ulaşımı hususi aracınızla yapmanız gerekiyor. Gümüşhane tarafından gelecekler Kürtün ilçesini geçtikten sonra tabelayı rahatlıkla göreceklerdir. Tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Armutlu Kaplıcaları Nerede - Nasıl Gidilir - YALOVA

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.