Osmaneli Aya Yorgi Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – BİLECİK

Osmaneli Aya Yorgi Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – BİLECİK

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Osmaneli Aya Yorgi Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kilise Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı ve Kilisenin  Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kilisesi, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmaneli ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmaneli’ne bağlı olan Camikebir mahallesi sınırları içerisindedir. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 35 km mesafededir.

Kilise, İznik – Rum imparatorluğu döneminde yapılmıştır. Bu yapı İlçede çıkan bir yangın sonucu yanan kilise yerine günümüzde mevcut olan kilise 1874 yılında Macarlı bir mimar tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Kilise doğu ve batı sanatının işlendiği üç nefli, haç planlı kubbeli bazilika tarzında inşa edilmiştir. Ortadaki küçük kubbesi ve çatı örtüsü yıkılmıştır. Kubbe dışında kalan çatı örtüsünün tonozla örtülü olduğu anlaşılmaktadır. Ön cephenin iki köşesinde birer çan kulesi yükselmektedir.

1924 yılındaki mübadele sonucu, Rumların bölgeyi terk etmeleri üzerine bina bakımsız bir duruma gelmiştir. 2005 yılında buranın bir “Kültür Merkezi” haline getirilmesi için Belediye ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından çalışmalar yapılmıştır.

             Osmaneli Aya Yorgi Kilisesi Nerede?                   

Kilise, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmaneli ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmaneli’ne bağlı olan Camikebir mahallesi sınırları içerisindedir. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 35 km mesafededir.

         Osmaneli Aya Yorgi Kilisesi Nasıl Gidilir?         

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bilecik merkezden Osmaneli ilçe dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile Bilecik merkezden gelmek isteyenler Adapazarı Bilecik Yolu/D160 ve Adapazarı Bilecik Yolu/D650 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.