Osmaneli Tarihi Konakları Nerede – Nasıl Gidilir – BİLECİK

Osmaneli Tarihi Konakları Nerede – Nasıl Gidilir – BİLECİK

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Osmaneli Tarihi Konakları Nerede – Nasıl Gidilir – Konakların Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarihi Konakları, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmaneli ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmaneli’ne bağlı olan Camikebir ve Camicedit mahalleleri içerisinde yaygınlık göstermektedir. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 35 km mesafededir.

Konaklar Osmaneli’nin kentsel dokusunda önemli bir yere sahiptir. Bölge, 2005 yılında kentsel sit alanı olarak ilan edilmiştir. Geleneksel Osmaneli Evleri, Bursa Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenmiştir.

Osmaneli’nin geleneksel evleri, bölgenin ekonomik etkinlikleri düşünülerek inşa edilmiştir. Ipek böceği yetiştirmeye elverişli düzende ve ekonomik faaliyetlerin rahatça gerçekleştirileceği alanın ortaya çıkacağı şekilde inşa edilmiştir. Evler zemin kat dâhil iki veya üç katlıdır. Evlere giriş, avludan veya sokaktandır.

Zemin kat ahır, yiyecek deposu ve ipek böcekçiliği için gerekli dut yapraklarının depolandığı bölmesiz kısımdır. Birinci kat ailenin kaldığı yaşam katı olarak bilinmektedir.

              Osmaneli Tarihi Konakları Nerede?            

Konaklar, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmaneli ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmaneli’ne bağlı olan Camikebir ve Camicedit mahalleleri içerisinde yaygınlık göstermektedir. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 35 km mesafededir.

         Osmaneli Tarihi Konakları’na Nasıl Gidilir?      

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bilecik merkezden Osmaneli ilçe dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile Bilecik merkezden gelmek isteyenler Adapazarı Bilecik Yolu/D160 ve Adapazarı Bilecik Yolu/D650 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.