Osmangazi’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Osmangazi Gezi Rehberi – BURSA

Osmangazi’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Osmangazi Gezi Rehberi – BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Osmangazi’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Osmangazi İlçesinin Tarihi, Turistik ve Doğal Güzellikleri? hakkında bilgiler vereceğiz.

               Osmangazi İlçesi Hakkında Kısa Bilgi              

Bursa ili Ülkemizin En Büyük 4. Şehridir. Osmanlı Devleti’ne Başkentlik yapan geçmişten günümüze önemli bir yer tutmaktadır. Osmangazi ilçesi Bursa şehrinin En Kalabalık İlçesi konumundadır. Adını Osmanlı Devletinin kurucusundan almaktadır.

Osmangazi ilçesi; Tarihi eserleri, Kültürel zenginlikleri, eşsiz tabiatı ve Doğal güzellikleri ile önemli bir yere sahiptir. Yerli ve Yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. Bu yazımızda sizlere bu güzelliklerin bazıları hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağız.

              Osmangazi’de Gezilecek En İyi 10 Yer             

                            1- Uludağ Milli Parkı                               

Bursa denince akla ilk gelen simgelerden biridir. 2543 metre yükseklikte bulunan bu yer özellikle kış sporlarının merkezi durumundadır. 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ, eşsiz güzellikleri, Flora ve Faunasının zenginliği ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir.

Kış turizmin yanı sıra Kampçılık, Trekking, Piknik, Konaklama imkânları ile de tercih edilmektedir. İçerisinde bulunan Bakacak Seyir Terası ile de Tüm Bursa şehrini seyretme imkânı bulacaksınız.

                                         2- Ulu Cami                                   

Kentin diğer bir sembolü desek hiç yanlış olmaz. 1396 – 1400 yılları arasında Yıldırım Beyazıd zamanında yapılmıştır. En önemli özelliği Osmanlı Camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilkidir.  Cami hakkında diğer önemli bilgi de Cami yapıldıktan sonra ilk namaz Yıldırım Beyazıd, Molla Fenari, Emir Sultan gibi önemli isimlerin olduğu cemaatte Somuncu Baba’nın kıldırması dır.

                                            3- Koza Han                              

1491 yılında II. Beyazıd tarafından İstanbul’daki cami ve medresesine gelir sağlamak amacıyla yapılmıştır. Ulu Cami ile Orhan Cami arasındaki geniş bir alana kurulmuştur.  Toplam 95 tane dükkan bulunuyor. Bu dükkanlarda günümüzde Hediyelik Eşya,  İpek ve İpek ürünler satılmaktadır. Avlusunda ise Altı şadırvan üstü Kubbeli Mescit yer alıyor. Avlu’da ayrıca Çay – Kahve içebileceğiniz yerlerde bulunmaktadır.

                                4- Hayvanat Bahçesi                        

1998 yılında yapımına başlanan bu yer Bursa ilinin En Büyük Hayvanat Bahçesidir. Özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. 70 farklı türde 600 den fazla hayvan barınmaktadır. Bunların haricinde 9 gölet, yürüyüş yolları, Çocuk Köyü, Oyun Park Alanları ve yeşillik alanlar bulunuyor.

                      5- Panorama 1326 Fetih Müzesi                

2018 yılında ziyarete açılan Müze, Dünyanın En Büyük Tam Panoramik Müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Bursa’nın Beylik’ten Cihan Devletine uzanan yolculuğu anlatılmaktadır. Ayrıca Bursa’da Meftun bulunan 6 Osmanlı Padişaha ait tablolar, Ana Tema Canlandırma Salonu, Sergi Salonları, Toplantı Salonları, Kütüphane, Kefeterya ve diğer bölümlerden oluşuyor.

                           6- Muradiye Külliyesi                            

Sultan II. Murad’ın Bursa’da 1425 – 1246 yıllarında şehrin büyümesi ve etrafa hızla yayılmasını ve açılmasını sağlamak amacıyla yaptırılmıştır. Külliye içerisinde, Cami, Hamam, Medrese, İmaret ve sonraki yıllarda yaptırılan 12 türbeden oluşmaktadır.

                            7- Osmangazi Türbesi                          

Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Gazi vasiyetinde; Bursa’nın fethinde ele geçirdiği Gümüşlü Kümbet olarak ta bilinen Sainte Elie adlı Bizans Manastırının şapeli üzerine inşa edilen Türbeye gömülmüştür. Türbe, 1855 yılındaki deprem de tamamen yıkılmış ve Sultan Abdülaziz tarafından eski yapısına sadık kalınarak 1863 yılında bugün ki haline getirilmiştir

                       8- İnkaya Tarihi Çınar Ağacı                    

600 yıldır ayakta duran bu tarihi çınar ağacı, Osmanlı Devletinin ilk köylerinden biri olan inkaya Köyünde bulunmaktadır. 3 m çapında 35 m yüksekliğinde olan anıt ağaç 13 ana kola sahiptir. Ülkemizin en yaşlı Çınar ağaçlarından biri olmasından dolayı Bursa gezisinde yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

                              9- Kent Müzesi                                       

Türkiye’nin ilk Kent Müzesi olarak bilinmektedir. Müzenin amacı; ortalama 7000 yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumunu ve gelişimini yeni nesillere aktarmaktadır. Müze’de Kent Tarihi, Kültürel – Sosyal Yapı, Ekonomik, coğrafik belge ve tablolar sergilenmektedir. Ayrıca Müze’de Bursa’da yaşamış Osmanlı padişahlarına ait Balmumu heykelleri de sergilenmektedir.

                        10- Tophane Saat Kulesi                          

Osmanlı Dönemine ait Mimarisini yansıtan bir eserdir. Osmangazi Türbesi ile Orhangazi türbeleri arasında bulunmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle Bursa şehrini kuş bakışı görebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.