Otlukbeli Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Erzincan Gezilecek Yerler?

Otlukbeli Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Erzincan Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Otlukbeli Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Erzincan Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Otlukbeli Gölü Hakkında;                          

Otlukbeli Gölü, Erzincan ilinin Otlukbeli ilçe merkezi yakınlarında Dünyadaki Tek Traverten Set Gölüdür.  Göl’ün Yüzölçümü yaklaşık 7500 metre, Derinliği 20 metre, Genişliği 30-40 metre, uzunluğu ise mevsimine göre 150-160 metreyi buluyor.

                        Otlukbeli Gölü Oluşumu                            

Otlukbeli Gölü, Oluşum bakımından incelendiğinde maden sularından oluşan Dünyanın Tek Traverten Set Gölü’dür. Bu özelliği sonrası 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile Doğal SİT Alanı olarak ilan edilmiş ve Maden sularının oluşturduğu Dünya’nın Tek Traverten Set Gölü özelliği ile de “Doğal Anıt” olarak nitelendirilmiştir.

OKUMALISIN  Enver Paşa Çeşmesi Nerede - Nasıl Gidilir - İstanbul - Meydan Çeşmesi?

                    Otlukbeli Gölü’nün Önemi Nedir?            

Gölün önemi, ülkemizdeki hatta dünyadaki diğer göllerden farklı unsuru set türüdür. Çünkü gölün oluşumunu sağlayan set, travertenden meydana gelmekte ve faylar boyunca yüzeye çıkan maden sularının birikmesine neden olmaktadır.

Bu durum Otlukbeli Gölü’nü Dünya’da eşi benzeri olamayan bir doğa harikası yapmaktadır.  Gölün çanağından çıkan kırmızı su göle ayrı bir güzellik katmaktadır. Ayrıca gölün bulunduğu bölge Otlukbeli savaşının meydana geldiği yerde olduğundan dolayı savaş şehitleri adına yapılan anıt’ta bölgeye ayrı bir önem katmaktadır.

                    Otlukbeli Gölü’ne Nasıl Gidilir?                 

Otlukbeli Gölü, Erzincan ili Otlukbeli ilçesi sınırların içerisinde bulunuyor. İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. Otlukbeli – Erzincan arası 148 km uzaklıktadır.

Otlukbeli Gölü’ne Gitmek için; Sivas – Erzincan Yolunda E-80 yönünde kuzeye doğru gittiğinizde Otlukbeli İlçe Tabelası doğrultusunda yaklaşık 90 kilometre kadar ilerleyin. İlçeye geldiğinizde Otlukbeli Gölü tabelasını göreceksiniz.

OKUMALISIN  Ekşisu (Böğert Maden Suyu) Nerede - Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.