Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Müze içerisinde bulunan Oyuncakların Özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Ankara Üniversitesinin Tandoğan Kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Ankara Üniversitesi Diş Fakültesi ile Milli Eğitim İl Müdürlüğünün arasında bulunmaktadır. Oyuncak Müzesi 1990 yılında Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi olarak Prof. Dr. Bekir Onur tarafından kurulmuştur.

Müze, Oyuncaklar ile çocuklarımıza tarih, kültür ve eğitim konularında bilgi ve destek vermektedir. Geleneksel çocuk oyun ve oyuncaklarının çeşitli örneklerinin de sergilendiği bir müze olması sebebiyle Ülkemizde çocuk kültürünün araştırılmasına hizmet etmektedir.

Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi

Müze, 5 ana bölümden oluşmaktadır.

1- Geleneksel Oyuncaklar:  Sapan, çember, topaç, bez bebek, beşik, yürüteç, Eyüp Oyuncakları, vb.

2. Fabrikasyon Oyuncaklar: sanayi ürünüdür, Tahta Oyuncaklar, Teneke Oyuncaklar, Kâğıt Oyuncaklar, Plastik Oyuncaklar, Bebekler ve Yumuşak Oyuncak olarak sıralayabiliriz.

3- Yabancı Oyuncaklar:  Başka ülkelerden getirilmiş çeşitli oyuncaklar.(1890)
4- Antik Oyuncaklar:  Arkeoloji müzesinde sergilenen antik oyuncakların kopyalarıdır.
5- Yeni Oyuncaklar: Popüler kültürün ürettiği oyuncaklar.

                  Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti                  

Müze Giriş ücreti sembolik  1 TL’dir. (2023 Yılı)

Müze kart geçerli değildir.

0-6 Yaş, 65 yaş üstü kartı, engelli kartı, gazi ve şehit yakınları kartına sahip kişiler müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyor.

                            Açılış – Kapanış Saatleri                   

Hafta içi 09:00-12:00 ve 13:30-17:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Cumartesi, Pazar, Pazartesi  günleri ve tüm resmi tatillerde müze Kapalıdır.

                               İletişim Bilgileri                                   

Telefon : (0312) 212 60 40

Adres: Emniyet, İncitaşı Sok. Ankara Üniversitesi Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Yenimahalle/Ankara

                 Oyuncak Müzesi’ne Nasıl Gidilir?               

Müze, Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsü içerisinde bulanan müze, hemen Ankara Üniversitesi Diş Fakültesi ile Beşevler’deki Milli eğitim Müdürlüğünün arasındaki bölgede bulunuyor. Aracınızla Ankara Üniversitesi kampüsüne girerek gidebilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelecekseniz eğer,

Metro ile Gelecekler, Kızılay Metro istasyonundan Aşti Metrosuna binip, Anadolu durağında indikten sonra Ankara Üniversitesine yürüme mesafesindedir.

Otobüs ile gelecekler, Ulus – Sıhhiye – Kızılay duraklarından; 220-267-339-340-383-464-506-508-513-518 otobüs hatlarına bindiklerinde Ankara Üniversitesi kampüsünde inmeleri yeterli olacaktır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.