Pamukkale Travertenleri Nerede – Nasıl Gidilir? Denizli Gezi Rehberi

Pamukkale Travertenleri Nerede – Nasıl Gidilir? Denizli Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Denizli’nin önemli bir yeri  olan Pamukkale Travertenleri Nerede – Nasıl Gidilir? Denizli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bembeyaz Bir Güzellik Pamukkale

Türkiye’nin dünya genelinde bilinen en önemli turizm noktalarından biri olan Pamukkale ülkemizin Denizli ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar ulaşmış önemli kültür ve şifa merkezlerinden biri olan bölgede kalsiyum oksit içeriğine sahip termal sular ve ünlü travertenler yer almaktadır. Dünyaca ünlü bu bölgede birçok farklı tarihi alan bulunması da ayrı bir güzellik ve estetik sağlamaktadır. Tarih boyunca ülkemizde önemli bir turizm merkezi olarak bilinen bölge, çevre noktalarda bulunan sağlık merkezleri, tarihi bölgeler ve gezi noktaları ile önemli bir rota sağlamaktadır.

Pamukkale Gezisinin Püf Noktaları

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Pamukkale özellikle travertenleri ve kültür mirasıyla önem sağlamaktadır. Pamuk renginde bembeyaz travertenler ve içlerinde yer alan termal su ile birlikte hem bir turizm sağlık alanı oluştururken hem de 17 adet sıcak su kaynağı sağlamaktadır. Bölgede keyifli bir gezi gerçekleştirmek için öncelikle travertenleri, bölgeye çok yakın konumda bulunan M. Ö. 2 yüzyıl başlarında Bergama Kralı tarafından inşa ettirilmiş Hierapolis Antik Kenti ve bu bölgede Cehennem Kapısı gibi birçok alan özel bir şekilde gezilebilir. Ayrıca ilçenin etrafında yer alan birçok tarihi eser ve doğal bölgeler de ziyaret edilerek keyifli bir gezi sağlanabilir.

Hierapolis Antik Havuzu

Pamukkale gezinize Hierapolis Antik Havuzu ile devam edebilirsiniz. Hierapolis Antik Havuzu özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi’nde Hierapolis ve çevresi sağlık merkezi halindeymiş. O yıllarda antik kente ve etrafına kurulan 15’ ten fazla hamama binlerce insan gelir ve sağlıklarına kavuşurlardı. Bugün antik havuzu meydana getiren olay ise geçmiş yıllarda oluşan depremdir. Antik Havuz, suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın tedavisi konusunda da etkilidir.

OKUMALISIN  Kapıçam Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Bu konuda yapılan araştırmalara göre Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Antik (Kleopatra) Havuzuna girebilmek için; Pamukkale Hierapolis Antik Kentine giriş yapmanız gerekmekte olup Antik Kentin içerisinde yer almaktadır. Antik kente giriş ücreti kişi başı 80.00  TL’dir. Fakat Müze Kartınız varsa ayrı bir ücret ödemenize gerek yok. Antik Havuzu kullanmak içinse ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor. Müze Karta sahip olanlar sadece Antik Havuza girmek için ücret ödemesi yapıyorlar. Bu ücret ise 12 yaş üstü 50.00 t, 0-6 yaş arası ücretsiz, 7-12 yaş çocuk ise 13 t’dir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2020

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 80 TL.

Buraya yılda iki kez Müze kartı ile ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca 0-12 yaş çocuklardan;  Antik Havuz için 18 TL, Örenyeri girişi için ise 20 TL ücret talep edilmektedir.

OKUMALISIN  Miço Koyu Kadınlar Plajı Nerede - Nasıl Gidilir?

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri

Kış Sezonu Uygulamasında;

3 Ekim – 14 Nisan ayları arasında Pamukkale Travertenleri giriş saati: 08.00 kapanış saati ise 17.00

Yaz Sezonu Uygulamasında;

15 Nisan – 2 Ekim ayları arasında Pamukkale Travertenleri giriş saati: 08.00 kapanış saati ise 21.00

Pamukkale Travertenleri Mutfak Bilgileri Konaklama

İlçe merkezinde konaklama için 2 yıldızlıdan başlamak üzere 5 yıldızlıya kadar ulaşan birçok termal otel, butik otel ve pansiyon yer almaktadır.

Karahayıt bölgesinde ve ilçe merkezinde olmak üzere ve yine Denizli bölgesinde olmak üzere termal tesislerde de konaklama sağlanabilir. İlçede güzel bir gezi ve tatil gerçekleştiren kişiler Denizli mutfağının yöresel yemek türlerini deneyebilirler. Bu güzel yemekler arasında kedi börülcesi çorbası, kuru börülce çorbası, tandır, kol dolması, saçta işkembe, ebegümeci salatası, farklı hamur işleri ve bölgenin meşhur Zafer gazozu örnek gösterilebilir.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşılabilen Pamukkale Denizli Çardak Havalimanı’ndan 70 kilometre ile İstanbul, İzmir ve Ankara üzerinden farklı otobüs firmalarıyla veya özel araçlar ile ulaşılan bir noktada bulunmaktadır. Denizli’den Pamukkale’ye gitmek için Denizli Otogarı’ndan kalkan Pamukkale minibüslerini kullanabilirsiniz.

İstanbul-Denizli tren seferi kullanılarak bölgeye ulaşmak da mümkün olmaktadır.

Denizli-Ankara 488 km

Denizli-İstanbul 633 km

Pamukkale-İzmir 221 km.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.