Panorama 25 Aralık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Panorama 25 Aralık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Panorama 25 Aralık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? –  Gaziantep Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Panorama 25 Aralık Müzesi Hakkında;

Panorama 25 Aralık Müzesi, Gaziantep İlinde yaşayanların Kurtuluş Savaşında düşman işgaline karşı direniş öyküsü anlatılmaktadır. Kurtuluş Savaşında Antep savunmasını gelecek nesillere aktarmak için yapılan müze, Antep kalesi gibi anlamlı bir mekânın yakınına yapılması da ayrı bir güzellik katmaktadır.

Gaziantep Kalesi yakınlarında yıkılan Askeri lojmanların yerine kurulan müze, panoramik bir yağlı boya çalışması oldu. Müzede diorama kısımlarıyla sosyal donatılardan oluşan bölümler yer almaktadır. Antep şehrinin ve insanlarının yaşadığı zulmü ve gösterdiği kahramanlığı sergilenmesinin yanı sıra sanatsal bir değere sahip panoramanın içi yağlı boya tekniğiyle yapılmıştır.  12 dönüm üzerine yapılan panoramada 12 metre yükseklikte, 113 metre uzunlukta kademeli geçişler ile 1133 metre uzunlukta maket alan bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk Bölümü;

Müzede özel bir alan içerisinde bulunan bu bölümde Atatürk’e ait beratlar, Eşyalar, Kıyafetler bulunmaktadır. Ayrıca, Mareşal Fevzi Çakmak imzalı takdirnameleriyle istiklal madalyalarının bulunduğu çok sayıda eserde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Kahramanlara Ait Eserler Sergileniyor.

Antep’in düşman işgalinden kurtuluş mücadelesine katılan kahraman Gazilerin yakınları, yıllardır özenle sakladığı Tarihi Belge ve Eşyaları Panorama 25 Aralık Müzesine bağışlayarak bu güzel müzeye katkı sağlamışlardır. Müzenin en anlamlı yanı da bu olsa gerek.

Panorama 25 Aralık Müzesi Giriş Ücreti;

Müzeye Giriş Ücreti 2 TL.

Panorama 25 Aralık Müzesi Ziyaret Saatleri;

Hafta içi her gün saat 08.00-17.30 saatleri arası ziyarete açıktır.

Panorama 25 Aralık Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Panorama 25 Aralık Müzesi, Gaziantep İlinin Şahinbey ilçe sınırında bulunuyor. Müze, Gaziantep kalesine yakın bir konumdadır yani şehir merkezindedir, bu yüzden şehir merkezine geldiğinizde yürüme mesafesindedir. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla rahatlıkla gidebilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.