Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir–Giriş Ücreti/Ziyaret Saati

Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir–Giriş Ücreti/Ziyaret Saati

evgili Seyyahlar bu yazımızda Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

  Panorama Konya Müzesi Nerede?   

Panorama Konya Müzesi, Konya ilimizin Merkez ilçesi Karatay sınırlarında Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

 Panorama Konya Müzesi Hakkında Bilgiler  

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış ve 2017 yılında açılışı yapılmıştır. Konya ile ve tarihi hakkında bilgiler veren müze, Türkiye’de Hz. Mevlana’nın hayatının dönüm noktalarını anlatan ilk ve tek müze olarak bilinmektedir.

Panorama Müzesine giriş kapısı Selçuklu Taç Kapı tarzında yapılmış, Avlu bölümünde Mevlevihane minyatürleri, Selçuklu Dönemi eserlerini anlatan yağlı boya tabloları ile gelen misafirlere Anadolu Selçuklu Devleti  başşehri Konya’nın 800 yıl öncesi tarihi hakkında bilgiler vermektedir.

Panorama Konya Müzesinin Bölümleri

Hz. Mevlana Bölümü

Galeri kısmında yer alan bu bölümde Hz. Mevlana’nın doğumundan ölümüne kadar tüm hayatı yağlı boya tabloları ile anlatılmaktadır.

Avlu Bölümü

Bu bölümde ise, Hz. Mevlana’nın vefatından sonra Anadolu’da kurulan ve Osmanlı Devleti’nin yönetiminde yer almış Mevlevihaneler bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye’de 35 kadar Mevlevihane bulunuyor, bunların en büyüğü Türkiye’deki Gelibolu Mevlevihanesi olarak bilinmektedir.

OKUMALISIN  Konya Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Selçuklu Panosu

Bu pano içerisinde  sekiz köşeli yıldız  çift başlı kartal, kanatlı insan-melek figürü, insan başlı kuş  ve boğa kabartması ve ayrıca 24 kollu yıldız sembolleri bulunmaktadır.

Galeri Bölümü

Hz. Mevlana’nın çocukluğundan ölümüne  kadar geçen sürede ve hayatında önemli olayların anlatıldığı yağlı boya resim tabloları bulunuyor.

Panorama Bölümü

Bu bölümde ise, 13. yüzyılda Anadolu Selçuklular döneminde başkentlik yapan Konya ilinde bulunan şair  ve sanatkarların harmanlandığı şehir anlatılmaktadır.

Panorama Konya Müzesi Giriş Ücreti

Tam ……………… 6 TL

İndirimli ………….3 TL

 65 yaş üstü, 0-6 yaş arası ve engelli vatandaşlar ücretsizdir.

Müze Kart Geçerli DEĞİLDİR.

Panorama Konya Müzesi Ziyaret Saati

Tekfur Sarayı Müzesi PAZARTESİ günü KAPALIDIR. Cumartesi günleri 16.00 saatine kadar açıktır.

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Doğu Ekspresi İle Kars’ta Gezilecek Yerler?

Panorama Konya Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Panorama Konya Müzesi, Konya ilimizin merkez ilçesi Karatay sınırlarında bulunan Aslanlı Kışla Caddesi’nde yer almaktadır. Merkezi bir konumda olduğundan dolayı kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Kent meydanında bulunan Alaaddin Tepesi’nden Mevlana Müzesi  doğru tramvay hattı boyunca ilerlediğinizde yolun sağ tarafında bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir