Panormus Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Panormus Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Panormus Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?  – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Panormus Kaya Mezarları Hakkında;

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Yalıkavak semt yakınlarında bulunan Kaya Mezarları, Yalıkavak’a hâkim bir tepede yer almaktadır. Yalıkavak Semtinde 600 yıllık geçmişi bulunan Sandıma ile Likyalılar dönemine ait olduğu düşünülen Panormus Kaya Mezarları bulunuyor.

Muğla il kültür turizm yetkilileri tarafından yapılan arkeolojik kazılarda, Farklı dönem ve tekniklerde kaya mezarları, kaya üzerinde tarihi bir figür ve Erken Tunç Dönemi’ne ait bulgular bulunarak gün yüzüne çıkarılmıştır.

Ayrıca, Tunç Dönemi’ne ait olduğu belirtilen 15 ‘Pithos’ mezar bulundu belirtiliyor.  Mezarların içindeki ölü hediyeleri, gözyaşı şişeleri gibi buluntular da korumaya alınmış.  Antik çağda genellikle sıvı ürünleri ve kuru tarım ürünlerini depolamakta kullanılan büyük küplere ‘Pithos’ ismi verildiği, ancak bunların büyük olanlarının mezar olarak kullanıldığı belirten yetkililer, Çalışmaların devam ettiğini belirtiliyor.

Panormus Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir;

Yalıkavak’a gitmek için öncelikle Bodrum ilçe merkezine gitmeniz gerekmektedir. Bodrum ilçesine gerek hava yolu, gerek karayolunu kullanarak gelebilirsiniz.

Bodrum ilçe merkezinden kalkan dolmuşlara binerek Yalıkavak’a ulaşabilirsiniz. Yalıkavak’ semtine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunan kaya mezarları semtin en önemli tarihi geçmişi arasındadır. Yalıkavak semtine yakın bir konumdadır.

OKUMALISIN  Gedelme Yaylası ve Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Bodrum ilçesine 18 km uzaklıktadır,

Panormus Kaya Mezarları Yalıkavak semtine 6 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.