Anasayfa / Doğal Güzellikler / Paşabağı – Rahipler Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Paşabağı – Rahipler Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Paşabağı – Rahipler Vadisi  Nerede – Nasıl Gidilir? Nevşehir’de  Gezilecek Yerler  hakkında bilgiler vereceğiz.

Paşabağı, Nevşehir ilinin Avanos ilçe sınırında bulunan bu yer Kapadokya’daki en önemli yerlerden birisidir. Kapadokya Gezinizde mutlaka uğramamanız gereken bu yerde, Peribacası oluşumlarının en iyi örneklerini göreceksiniz. Avanos – Göreme yolundan Zelve istikametine doğru gittiğiniz de Zelve’ye  gelmeden önceki yerdedir. Tabelalar yardımı ile rahatça ulaşacaksınız.

Kapadokya bölgesinin eşsiz güzelliği olan irili Ufaklı ilginç mantar görünümlü Peribacaları’nın yer aldığı vadide, Toplam da 3 vadi bulunuyor. Bu üç vadi içerisinde Peribacalarının oluşum açısından en iyi gözlemlendiği vadi Paşabağının olduğu bu alanı kapsamaktadır. Paşabağının bulunduğu bu alan aynı zaman da bir yürüyüş güzergahı olarak ta biliniyor. Keyifli bir yürüyüş alanıdır. Ayrıca. Vadi Girişinde birşeyler atıştırabileceğiniz ve Hediyelik alışveriş yapacağınız stantlar bulunuyor.

Neden Rahipler Vadisi Deniyor;

X ve XIII. yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri olan bu vadi, Rahiplere ilk dini seminerlerin burada verilmesi, Keşişlerin izdivaya çekildiği bir alan olması ve Hristiyanlarının yaşam merkezi olmasından dolayı Rahipler Vadisi olarak anılıyor. Bu özelliği ile her yıl Kapadokya bölgesi binlerce turisti ağırlamaktadır.

OKUMALISIN  Ohtamış Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuş;

Mantar görünümlü  bu Peribacalrı, Vadi yamaçlarından akan sel sularının ve rüzgârın da şiddetli etkisiyle tüflü yapıların aşınması sonucunda meydana gelmektedir. Konik gövdeye sahip bu yapıların Tepe kısımları itibariyle bir çatıyı ya da bir mantarı anımsatıyor. Yapıtların üst kısımlarında bulunan kaya bloklarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişmektedir.

Paşabağı – Rahipler Vadisi Giriş Ücreti;

Paşabağı Giriş Ücreti 18 TL. (Tek Bilet ile Zelve Açık Hava Müzesini’de Gezebilirsiniz)

Müze Kart Geçerlidir.

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir.

Müzekart + sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak istedikleri kadar ziyaret edebilir.

Paşabağı – Rahipler Vadisi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Bozcaada’da Denize Girilecek En İyi 10 Yer – Plaj ve Koylar – Çanakkale

Paşabağı – Rahipler Vadisi’ne Nasıl Gidilir;

Paşabağı, Nevşehir’e 25 km. Göreme’ye 8 km, Çavuşin’e 4 km, Avanos’a 5 km, uzaklıkta bulunmaktadır. Nevşehir il merkezinden araçlar kalkmakla beraber, Bölge Turu düzenleyen Seyahat Acentalarına ait tur araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göreme Milli Park sınırları içerisinde Zelve Vadisinde bulunmaktadır.

Göreme tarafından gelecekler, doğal oluşumları göreceksiniz zaten kahverengi renkteki Paşabağı tabelası size yardımcı olacaktır.

Paşabağına, Ürgüp üzerinden gelecekseniz eğer Ürgüp – Zelve Yolunu kullanarak gelebilirsiniz. yönlendirici tabelalar ile rahatça bulabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir