Pasinler Kaplıcaları (Hasankale) Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Pasinler Kaplıcaları (Hasankale) Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Pasinler Kaplıcaları (Hasankale) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Romatizmaya Faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kaplıca, Erzurum ilinin Pasinler ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Pasinler ilçesine bağlı Camikebir Mahallesi sınırları içerisindedir. Pasinler merkeze yürüme mesafesindedir. Erzurum kent merkezine yaklaşık 43 km uzaklıktadır.

Pasinler Kaplıcalarının su sıcaklığı 39-45 C arasında değişiklik göstermektedir. Bu sular 205 metreden doğal çıkışlı olup, 15 lt/Sn. akım değerine sahiptir. Suyun bileşiminde bikarbonat, klorür, sodyum, karbondioksit ve kısmen radyoaktif bulunmaktadır.

Pasinler Kaplıcası Neye İyi Geliyor

Pasinler Kaplıcası suyundan romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisinde yararlanılmaktadır.

Kaplıcadan, içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılmaktadır. İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak üzerinde etkili olmaktadır. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisi için banyo kürleri uygulanmaktadır.

Pasinler denilince akla ilk olarak kaplıcalar gelir. Burada çok sayıda kaplıca bulunur. Bu kaplıcaların bulunduğu yerde konaklama merkezleri de bulunmaktadır. Ayrıca burada Pasinler Termal Turizm Merkezi de bulunur. Buraya yıl boyunca yerli ve yabancı birçok ziyaretçi akın eder. Yıllık ziyaretçi sayısı 150.000- 160.000 kişiyi bulmaktadır.

Kaplıca alanında Pasinler Belediyesince işletilmekte olan 72 yatak kapasiteli bir otel bulunmaktadır. Ayrıca günübirlik kullanıma hizmet veren bay ve bayan olmak üzere iki ayrı kaplıca 170 kişiye hizmet verecek kapasitedir ve iki adet termal havuz bulunmaktadır.

Pasinler Kaplıcaları iletişim 

Telefon: 0442 661 52 27

Pasinler Kaplıcaları Tarihçesi

Pasinler kaplıcaları eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Pasinler Kalesinin güneyinde Hasankale Çayının iki yanında birbirlerinden yaklaşık 50 m. uzaklıkta yan yana iki ılıca bulunmaktadır. Bunlardan güneyindekine “Büyük Çermik” kuzeydekine “Küçük Çermik” denilmektedir. Büyük Çermik Kitabesine göre; 1565 yılında Dulkadiroğullarından Şah Bey tarafından yaptırılmıştır.

Buradaki yapının içinde şifalı soğuk su kaynağı bulunmakta olup, üzeri 14.50 m çapında bir kubbeyle örtülüdür. Sultan I.Murad tarafından 1749 yılında onarılmış ve bazı eklemeler yapılmıştır. Büyük Çermik’ in 50 m. kadar kuzeyinde olan Küçük Çermik Hasankale Çayı’nın karşı kıyısındadır. Bu çermiğin ortasındaki 1.5 m. derinlikteki havuzu ve üzerini örten 8 m. ölçüsünde kubbeli bir mekân bulunmaktadır. Küçük Çermik’ i Şah Bey’ in kardeşi Mirza Ali’nin yaptırdığı söylenmektedir.

                     Pasinler Kaplıcaları Nerede?                      

Pasinler Kaplıcaları, Erzurum ilinin Pasinler ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Pasinler ilçesine bağlı Camikebir Mahallesi sınırları içerisindedir. Pasinler merkeze yürüme mesafesindedir. Erzurum kent merkezine yaklaşık 43 km uzaklıktadır.

           Pasinler Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?              

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Erzincan Tebriz Kapı Semtinden kalkan Pasinler ilçesine giden servislerle ulaşım sağlanabilir.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Erzurum merkezden E80 ve Erzurum Ağrı Yolu/D100/E80 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.