Anasayfa / Doğal Güzellikler / Paspatur Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Fethiye Gezilecek Yerler – Muğla

Paspatur Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Fethiye Gezilecek Yerler – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Fethiye Paspatur Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Hediyelik Eşya Dükkanları hakkında bilgiler vereceğiz.

       Paspatur Çarşısı Nerede?       

Paspatur Çarşısı, Muğla ilinin Fethiye ilçesi sınırları içesinde yer almaktadır. Fethiye Marina ile Çarşı Caddesi arasında bulunmaktadır. “Eski Kent” anlamına gelen ismiyle her yıl binlerce turistin ziyaret durakları arasındaki Paspatur Çarşısı, Fethiye’nin en eski yerleşim yeridir.

Paspatur Çarşısı tarihi yapısı, eski evleri, eski evlerinde yer alan halıcısı, kilimcisinden hediyelik eşya satan dükkanlara, barlarından restoranlarına görülmeye değer bir bölgedir. Paspaturda yer alan ve 1791 yılında inşa edilen eski Cami Fethiye’nin ayakta kalan en eski yapılarındandır. 1891 yılında yapılıp o günden bu yana hizmet veren Osmanlı Hamamı da Paspatur Çarşısında görülmeye değer yerlerdendir.

Paspatur Çarşısı’na ilk girildiğinde en dikkat çeken detay tabii ki ahşap cumbalı otantik evler oluyor. Bu evler bölgenin simgeleri haline gelmiştir.

1920 ve öncesi yerel halkın ve Rumların sevgi ile yaşam sürdükleri Paspatur’da, Rumların gidişinden sonra yapılar boşaltılmış, kimi yapılar tütün, pamuk, kereste, susam, palamut depoları olarak kullanılmış, kereste ve marangozların işyeri olmuştur.

OKUMALISIN  Kaleiçi Mahallesi Nerede - Nasıl Gidilir - Çatalca - İstanbul Gezi Rehberi

Fethiye Paspatur Çarşısı Efsanesi

Çarşının isminin küçük bir efsanesi var. Çarşı, içerisindeki Paspatur suyundan adını almış ve Fethiye’ye gelip de bu sudan bir kez içenler Fethiye’ye en az bir kere daha gelirmiş ya da bu güzel tatil beldesinden hiç ayrılamazmış. Bölgede 1800’lü yıllardan beri krom madeni işleten Fransızların Fethiye ile ilişkilerinin olması nedeniyle, Paspatur’un kelime anlamının Fransızca Pas (geçmek/adım)- Pature (turlamak)’den türemesinin mümkün olduğu belirtiliyor.

Fethiye Paspatur Çarşısı’na Nasıl Gidilir?

Paspatur Çarşısı, Muğla ilinin Fethiye ilçesi sınırları içesinde yer almaktadır. Fethiye Marina ile Çarşı Caddesi arasında bulunmaktadır.

Paspatur Çarşısı’na ulaşmak için ilk başta Fethiye ilçesine ulaşmak gerekir. Fethiye’ye Türkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerinden direkt olarak kente gelen otobüs seferleri mevcuttur. Fethiye Otogarı kentin ortasında yer alıyor. Çarşı merkeze yürüme mesafesindedir.

Fethiye Muğla’ya 92 km, İstanbul’a 810, Ankara’ya 635 ve İzmir’e 360 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Fethiye’ye uçakla gitmek için en yakın ve en uygun havalimanı Dalaman Havalimanıdır. Dalaman Fethiye 44 km ve yaklaşık 45 dakika sürüyor

OKUMALISIN  Letoon Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir