Payas Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Hatay

Payas Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Hatay

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Payas Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Payas Kalesi Hakkında Bilgiler                       

Hatay ilinin Payas ilçe sınırları içerisinde bulunan Payas Kalesi, Haçlı seferleri sırasında Cenevizliler tarafından yapılmıştır. 13. yy ‘da yapıldığı tahmin edilen Kale, Sekiz Kuleli olarak ta bilinmektedir. Kale, Denizden yaklaşık 700 metre içeride, hendeklerle çevrili olarak inşa edilmiştir. Haçlıların güvenliğini sağlayan tapınak Şövalyeleri tarafından kullanılan kale, Osmanlı Devleti Hakimiyetine geçtiğinde yıkık dökük bir haldeymiş ve Osmanlı Devleti tarafından sonra Planına sağdık kalarak yıkılıp tekrar inşa edilmiştir. Kıbrıs fethinden sonra önemi artan Payas Kalesi, Osmanlı Devleti için o dönem önemli bir üs olarak kullanılmıştır. Kale, o dönem Sürre Alaylarını, ticaret kervanlarını ve Limanı koruyan bir karakol bir karargâh olarak Osmanlı Devletine hizmet vermiştir. Kalenin Çevresinde Mimar Sinan tarafından yapılan, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Cami, 500 yıllık Zeytin Ağacı ve Hamam Bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Denizli Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir - 2022 Yılı Fiyatlar

Evliya Çelebi, Payas Kalesini gördüğünde şu ifadeleri kullanmıştır, “Deniz kıyısında dörtgen biçiminde taştan yapılma bir kaledir. Sekiz tane sağlam kulesi ve her kulede irili ufaklı toplar vardır. En yüksek burcunda ise balyemez toplar olup limanı korur. Burası Haleb’in iskelesi olmakla serhat gibidir. Kalenin duvarı iki kat olup, burç ve kaleleri pek sağlamdır.

Doğuya bakan yakada ikişer kat demir kapıları hendek üzerinde ağaçtan bir köprüsü vardır. Kale içinde 300 kadar ev, dizdar ve 70 kadar kale neferi bulunur. Kale çepeçevre 800 germe adımdır.” Diyerek Kalenin O dönem ki ihtişamını anlatmıştır.

                      Payas Kalesi Giriş Ücreti                          

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                Payas Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                      

Payas Kalesi, Hatay ilinin Payas ilçe sınırları içerisinde bulunan Payas Kalesine gitmek için gerek toplu taşıma imkânlarıyla gerekse kendi imkânlarınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Ada Bungalov Nerede – Nasıl Gidilir - Konaklama Ücreti - RİZE

Toplu Taşım ile gitmek isteyenler, Payas İlçesine geldikten sonra İnönü Caddesini kullanarak Payas Halk Plajına giden Dolmuşlara binerek gidebilirsiniz.

Kendi aracınızla gidecekseniz eğer, Payas Merkez caminin hemen yanından sahile doğru giden İnönü yoluna dönerek gidebilirsiniz. Hatay-Payas arası ortalama 23 km uzaklıktadır. Navigasyon ile gitmek isterseniz alttaki haritayı kullanarak gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.