Pedasa Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Pedasa Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Pedasa Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Pedasa Antik Kenti Nerede;

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Konacık bölgesinin bakir kalan tepelerinde, yeşilin envai tonunun sarmaladığı Gökçeler mevkiinde yer almaktadır. Bodrum ilçe merkeze yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Pedesa Antik Kenti, arkeoloji meraklılarının ziyaret ettiği en özel yerler arasında yerini almaktadır.

Pedasa Antik Kenti Hakkında;

Pedasa, ilk olarak Homeros’un İliada destanında “Altes kralıdır savaş sever Leleglerin, Satnioeis kıyılarında Pedasos’u tutardı elinde” dizeleriyle anlatılmıştır. Heredot ise, bu eşsiz uygarlığı “Savaş başlığının üzerine konan sorguçu, kalkan üzerine işaretler kazımayı ve kalkanı tutmak için kulp yapmayı icat edenler” olarak anlakmıştır.

 Homeros’a göre Leleg halkı, Troya Savaşı sonrasında Halikarnassos bölgesine yerleşir ve burada bir çok kent kuran Leleglerin en önemli şehirlerinden biri Pedesa’dır. Pedasa’da gerçekleştirilen kazılar sırasında tarihe ışık tutan pek çok önemli kalıntı bulunmuştur. ve kazı çalışmaları günümüzde devam temektedir. Pedesa, tarih kitaplarında  çok iyi taş ustaları ve savaşçı olarak geçen Lelegler, harç ve kireç kullanmadan yaptıkları mimari yapılar ile tanınmaktadırlar.

OKUMALISIN  Birleşik Arap Emirliği Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Pedesa Antit Kenti, Özel mülkiyet alanı içinde kaldığı için araç geçisine izin vermeyen bir kapalı bir kapı  bulunuyor. Antik kent yürüyerek gezilmee açık. İlçe merkezine 5dakikalık mesafede bulunan bu yer, ormanlık alan içinde bulunuyor. Belli bir noktadan sonra yürüyerek anca gidebiliyorsunuz.

Her yıl mayıs ayı başında organize edilen “Uluslararası Pedasa Festivali” ise Antik kentin eteklerinde gerçekleştirilmektedir.

Pedasa Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir;

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Gökçeler mevkiinde yer almaktadır.

Bodrum İlçe merkezinden aracırnızla 5 dakika gibi kısa sürede gideblirsiniz. Bodrum ortakent yolundan devam ettiğinizde pedasa tabelası karşınınza çıkacaktır. Bu tabeladan devam ederseniz yol sizi Pedesa Antik Kentinin yakın bir yerine kadar götürecektir.

Bodrum ilçesinin Bazı illere olan uzaklıkları şöyledir;

  • İstanbul – Bodrum arası yaklaşık 706 km ve 9 saat 38 dakika.
  • Ankara – Bodrum arası yaklaşık 701 km ve 8 saat 40 dakika.
  • İzmir – Bodrum arası yaklaşık 236 km ve 2 saat 56 dakika.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.