Anasayfa / Çanakkale / Pembe Göl Nerede – Nasıl Gidilir?

Pembe Göl Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Pembe Göl Nerede – Nasıl Gidilir? – Çanakkale Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Pembe Göl Hikâyesi-Oluşumu

Çanakkale ilinin Ezine İlçesinin Dalyan köyünde bulunan bu Göl, Pembe GölKalpli Göl ya da Tuzlu Göl adlarıyla anılmaktadır. Göl’ün En dikkat çeken yanı, içerisinde barındırdığı alg ve Bakterilerden dolayı Pembe rengi almasıdır. Şimdi sizlere bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Dünya’da sadece 8 örneği bulunan bu göl, Yaz sıcaklarında(Temmuz-Ağustos) bu güzel görünüme bürünüyor. Gölün bir diğer özel yanı ise Kalp şeklinde olmasıdır. Hem Kalp şeklinde olması hem de Gölün Pembe bir görüntüsü alması yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Göl’ün Pembe Renk alma sebebinden bahsedecek olursak, Güneş ışınlarının açısı ve yoğunluğu, gölün tuzluluk Oran’ının yüksekliğini düşündüğümüzde bu iki etken birleştiğinde göl pembemsi bir hal alıyor. Üstelik bu doğa harikası olay Dünya’da sadece 8 tane gölde bulunuyor. Pembe Gölün sırrı içerisinde bulunan algler ve bakterilerde gizlidir. Bu algler zararlı değil, günümüzde kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Ayrıca göle girebilirsiniz.

OKUMALISIN  Afrodit Kaplıcaları Nerede- Nasıl Gidilir?

Özetle, sıcaklığın ve tuz oranının arttığı yaz aylarında kırmızı renkli beta-karoten adlı bir madde üretmekte ve yine o dönemde bakteriler de fazla ürediği için gölün rengi pembeye bürünüyor. Bu olay havalar soğuyunca beta-karoten üretimine gerek kalmıyor ve kırmızı-pembe göl yerini eski haline bırakıyor. Eski Hali ise Kalp şeklinde bir göl oluyor. Pembe gölün bulunduğu bölge, eski bir yerleşim yeri olan Alexandra Troas antik kentinin de bir parçası konumundadır. Halk arasında Dalyan Gölet olarakta biliniyor.

Pembe Göle Nasıl Gidilir?

Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı Dalyan Köyüne geldiğinizde köy yolundan devam ederek sahile doğru Köyün içinden yukarıya çıkıyorsunuz. Köy yolundan devam ettikten 5 dakika sonra Bozcaada manzaralı göle ulaşabilirsiniz.

Ezine ilçesi-Dalyan Köyü Arası 15 km,

Çanakkale-Ezine ilçesi Arası 45 km,

Çanakkale-Dalyan Köyü arası 60 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir