Perge Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Perge Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Perge Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Perge Antik Kenti Nerede;

Antalya il merkezinden 18 km doğuda, Aksu ilçesi sınırları içinde Barbaros Mahallesinde bulunur. Antik Kent, Aksu Nehri’nin batısında bulunan iki tepe arasındaki bir ova üzerinde kuruludur.

 Perge Antik Kenti Hakkında;

Perge Antik Kenti, sadece bölgenin değil, tüm Anadolu’nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir. Mimarisi yanında mermer heykeltıraşlığıyla da ünlüdür.

Perge Antik Kenti’nde yerleşim tarihi olarak M.Ö. 3000’lere dayandığı söyleniyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan antik kent, o dönemlerden kalma birçok esere de ev sahipliği yapıyor. Helenistik döneminden günümüze sur, kuleler, agora, Roma döneminden tiyatro, stadyum, çeşmeler vs gibi anıtsal yapılar, Hıristiyanlık dönemi olarak bilinen M.S. 5-6. yüzyılların göstergeleri ise kiliselerdir. Perge Antik Döneminde Şuanda gördüğünüz çoğu yapılar Roma döneminden kalmadır.

Antik Kent, UNESCO geçici listesinde yer almaktadır. Roma İmparatorluk dönemi açısından büyük önem taşımaktadır.

OKUMALISIN  Konyaaltı Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Piknik - Kamp - Konaklama?

Perge Antik Kentinde bulunan Tarihi eser ve kalıntılar şunlardır;

Perge Antik Kentinde gittiğiniz de görebileceğiniz tarihi eserler şunlardır; Antik Tiyatro, Stadyum, Roma Kapısı, Anıtsal Çeşme, Güney Hamamı, Helenistik Giriş ve Kuleler, Sütunlu Cadde, Akropol Çeşmesi, Demetrius, Apollonius Takı, Akropol, Batı Sütunlu Cadde, Kuzey Hamamı, Agora, Bazilikalar, Nekropol’dür.

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti 2020

Antik Kente Giriş ücreti 50 TL.

Müze kart sahipleri yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilir,

Müze kart plus sahipleri yıl için de sınırsız giriş yapabilirler.

Perge Antik Kenti Ziyaret saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

TEL : (0242) 426 27 48

Perge Antik Kentine Nasıl Gidilir;

Otobüsle gidecekler, Perge Antik Kenti’ne gitmek için ilk önce Antalya’nın Aksu ilçesine gitmeniz gerekiyor. Antalya merkezden Aksu ilçesine AC03 numaralı otobüslere binerek gidebilirsiniz. Ortalama 1 saatte gidiyor.

OKUMALISIN  Yivli Minare Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

Kendi aracınızla gidecekseniz,  Antalya’nın 18 km doğusunda kalıyor. Aksu ilçesine geldikten sonra Perge Tabelası hemen karşınıza çıkmaktadır. Jandarmanın önündeki yolu takip ederseniz 2 km sonra antik tente gelmiş olacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. tamer dedi ki:

    resimlerden gördüğüm ve anlattığınız kadarıyla gitmemiz gereken bir yer

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Bence Antalya başlıca gidilmesi ve detaylı gezilmesi bir ilimiz