Peri Bacaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Peri Bacaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kütahya Peri Bacaları Nerede – Nasıl Gidilir?  – Kütahya Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Peri Bacaları Nerede;

Kütahya ilinin Simav ilçesine bağlı Yeniköy beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yeniköy Peri Bacaları, Ülkemizde Ürgüp’te bulunan Peribacaları ile aynı özellikleri taşımaktadır. Şimdi sizlere bu peri bacaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Peri Bacaları Hakkında;

Simav ilçesinde bulunan doğa güzelliği peri bacaları, vadi yamaçlarından inen sel sularının yeri aşındırmasıyla oluşan bir kaya oluşu olarak bilinmektedir. Peribacalarının gövdeleri genellikle yumuşak minerallerden ve tepesi sert, daha zor aşınan kayadan oluşmaktadır. Ülkemizde Nevşehir bölgesinde (Ürgüp-Göreme-Kapadokya’da) bulunan peribacaları,  yıl içerisinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Peri bacalarının bir benzeridir.

Simav Orman İşletme Müdürlüğü Kiçir Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan Peribacaları, Sarıyar Deresi mevkiindeki 1, 8 hektar alanın, yağmur suları ve rüzgâr tarafından aşındırılması sonucu oluştuğu görsel bir zenginliktir. Simav-Yeniköy Peri Bacaları, 2011 yılında bu alan SİT alanı olarak ilan edilmiştir.

Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Kütahya ilinin Simav ilçesine bağlı Yeniköy beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Simav- Sındırgı karayolu üzerinden 25 kilometre mesafedeki Beylikler köyüne girdikten sonra Ortalama 5 kilometrelik orman yolundan araçla giderek ulaşabilirsiniz. Doğaseverler için bir yürüyüş alanı olan bu yere yürüyüş yaparak ta Peri Vadisine ulaşılabilmektedir.

  • Kütahya’ya olan uzaklığı: 170 Km
  • İzmir’e olan uzaklığı: 213 Km
  • Ankara’ya olan uzaklığı: 457 km
    İstanbul’a olan uzaklığı: 415 Km
    Balıkesir’e olan uzaklığı: 119 Km uzaklıktadır.
OKUMALISIN  Urla Çeşmealtı Mavi Plaj Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.