Perre Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Perre Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Perre Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir? Adıyaman’da Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Perre Antik Kenti, Adıyaman İl merkezinde Kommagene Krallığı’nın beş büyük şehrinden biri olarak bilinmektedir. Bölgenin En Büyük Nekropol Alanı olan bu yer, Sarnıç, Şarap işlikleri, Altar, Sunak ve Bizans dönemine ait yapılar, Kaya Mezarları ve Mağara evleriyle birlikte bir ören yeridir.

Perre Antik Kenti, Mezopotamya döneminde Pirin ve Perin olarak adlandırılmaktadır. Geçmişten Günümüze önemli bir yer tutan bu yerde ayakta kalan yapılar arasında Sur duvarları, Roma çeşmesi ve (Nekropol) kaya mezarları bulunuyor. Antik Kent, Melitene’yı (Malatya) başkent Samosata’ya (Samsat) bağlayan yol üzerinde olmasından dolayı hem ticari hem konum itibariyle önemli bir yere sahipmiş.

Perre Antik Kent Hakkında;

Hierapolis (Kutsal Şehir) olarak bilinen Antik Kent Perre, MS. 325 yılında İznik’te toplanan İncil konsiline Piskopos İoannes Perdos idaresinde Toplantılara Persidas bölgesinin bir şehri olarak temsil edilirmiş. Kent, Piscopos olarak ta önemli bir yere sahiptir. Antik Roma Kaynaklarında Bölgeden bahsedilirken bölgede bulunan su kaynaklarının güzelliğinden (Antik Roma Çeşmesinden) bahsedilmektedir. Roma Çeşmesinden dolayı ordular bu yeri dinlenme yeri olarak ta kullanırmış.

OKUMALISIN  Cendere Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir?

Perre Antik Kenti, Bizans Dönemi’nden sonra önemini yitirmiş ve günümüzde ise Örenli Mahallesine  bağlı bir yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Antik Kenti Gezmeden önce 10 dakikalık Video tanıtımı yapılıyor. Sizlere tavsiyemiz bu Ücretsiz tanıtımını izlemeniz. Bu video tanıtımı sizlere Antik Kentin Geçmişteki önemi hakkında bilgiler veriyor. Yaz aylarında aşırı sıcak olduğundan dolayı sabah veya ikindi vakti gezmenizi tavsiye ediyoruz. Antik Kent girişinde küçük bir kafeterya mevcut buradan yanınıza Su ve Hediyelik Eşya alabilir veya dinlenebilirsiniz.

 Perre Antik Kenti Giriş Ücreti;

Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 10 TL’dir.

18 Yaş Altı, 65 Yaş Üstü ve Öğretmen giriş Ücretsizdir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Perre Antik Kenti Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Ertuğrul Gazi Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Perre Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Perre Antik Kenti, Adıyaman İl merkezinde olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. İster Şahsi aracınız ile istersenizde Toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adıyaman şehir merkezinden 5 km uzaklıktadır. Adıyaman-Malatya yolu üzerinde vasıtanızla 10 dakikalık bir mesafededir. Araçlarınız için Otopark bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.