Pertek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Tunceli

Pertek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Tunceli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Pertek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir  – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Pertek Kalesi Hakkında Bilgiler ?                  

Pertek Kalesi, Tunceli ilinin Pertek ilçesi sınırları arasında yer almaktadır. Tunceli şehir merkezine 65 km mesafede bulunur. Pertek Kalesi’nin rivayetlere göre 1071 yılında Mengücekliler tarafından yapıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Kale, Murat Nehri kenarında yüksek bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. Keban Barajın yapılması sonucunda kale gölün içinde bir ada görünümünü almıştır.

Kale İç içe iki surdan meydana gelmektedir. Surların aralarında bazı kalıntılar bulunmaktadır. Kale yontma taşlardan inşa edilmiştir. Bu taşların yanı sıra kırmızı tuğlalar ve mavi çiniler kullanıldığı da görülmektedir. Kale içerisinde sarnıç mevcuttur. Kale Osmanlı Devleti döneminde onarım görmüştür.  Osmanlı döneminde kalede var olan karakuş heykeli kaldırılarak Arapça bir kitabe konulmuştur. Kalede, turizmin daha fazla canlandırılması amacıyla Tunceli Valiliği desteğiyle Pertek Kaymakamlığı ve Pertek Belediyesince yürütülen proje kapsamında tekne iskeleleri kurulması, restoran ve kafeler inşa edilmesi planlanmaktadır.

              Pertek Kalesi Nerede?                   

Pertek Kalesi, Tunceli ilinin Pertek ilçesi sınırları arasında yer almaktadır. Tunceli şehir merkezine 65 km mesafede bulunur.

         Pertek Kalesi’ne Nasıl Gidilir?            

Pertek Kalesi’ne toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Tunceli merkezden gelenler Tunceli Pertek Yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler için iki seçenek bulunmaktadır.
– Şehir merkezinden dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
– Bunun yanı sıra Elâzığ ve Pertek ilçesi arasında ulaşımı sağlayan feribot ile de gelebilme şansına sahipsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments