Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Phaselis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Phaselis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Phaselis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Phaselis Antik Kenti Nerede;

Antalya İline Bağlı Kemer İlçesine 15 km uzaklıkta Çamyuva mahallesinde ve Denize kıyısı olan nadir antik kentlerden birisidir. Antik Kent, Bey Dağları içerisinde bulunan Olympos Milli Parkla iç içe olan bir yerdir.  Çam ve sedir ağaçları, doğal güzellikleri, antik şehri, koyu ve plajıyla içinde muhteşem bir yerdir.

Phaselis Antik Kenti Tarihi ve Konumu 

Antik Kent tarihi, MÖ 7. yüzyıla kadar uzanır. Rodoslular tarafından kurulmuştur. Phaselis Antik Kenti, bazı kaynaklarda Faselis Antik Kenti olarak da bahsedildiğini görürseniz şaşırmayın. Antik Kentin sahil kısmında 3 muhteşem koy bulunur. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Antik Kent, yemyeşil bir orman içinde bulunmaktadır. Bu koyların içinde aynı zaman da Phaselis plajı da bulunmaktadır. Antik Kente gelen ziyaretçiler verdikleri ücretle buradaki plajdan da yararlanabilmektedir.

Şehir tarihinin en renkli olayı, şehre gelen Büyük İskender’i altın taçla karşılamaları olayıdır. Büyük İskender döneminden sonra birçok kez el değiştiren kent, Bir dönem Olympos, korsanların talanlarına maruz kalmıştır. Daha sonraları, İ.Ö. 43’te Roma imparatorluğu egemenliğine girer. Bu dönemde antik şehirde yeniden yapılanma dönemi olarak bilinir.

OKUMALISIN  Senegal Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Phaselis Antik Kentinin, topraklarının ormanla kaplı oluşu ve tarıma elverişli olmaması, Kentin geçiminin deniz ticareti yapılmasına sevk etmiştir. Orman ürünlerinden gemi yapımı başlıca geçim kaynaklarıdır

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti;

Giriş Ücreti 45 TL’dir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Phaselis Antik Kenti Ziyaret Saati;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Phaselis Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Antalya İline Bağlı Kemer İlçesine 15 km Çamyuva Mahallesi sınırları içerisindedir. . Antalya iline 58 km’dir. Çıralıya ve Olimpos’a olan uzaklığı 26 km’dir.

Antalya İline Bağlı Kemer İlçesinin Çamyuva Mahallesi yakınlarında bulunan bu antik kente gelmek için, Kemer- Fenike Yâda Fenike –Kemer yönünde gelmeniz gerekmektedir. Kumluca-Kemer yolu yol üzerinde Phaselis Antik Kenti tabelaları takip ederek antik kente ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Ankara’dan gelecekler, Polatlı-yunak-Akşehir-Eğirdir-Antalya-Kemer güzergâhını kullanarak gelebilirler. Yaklaşık 581 km sürmektedir.

İstanbul’dan gelecekler, Yalova- Eskişehir- Afyon-Burdur- Antalya-Kemer güzerğahinı kullanarak gelebilirler. Yaklaşık 786 km sürmektedir.

İzmir’den gelecekler, Aydın- Nazilli-Tavas-Çavdır-Elmalı-Fenike-kemer güzerğahinı kullanarak gelebilirler. Yaklaşık 490 km sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir