Phaselis Koyu ve Plajları

Phaselis Koyu ve Plajları

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Phaselis Koyu ve Plajları Nerede – Giriş Ücreti – Kamp – Nasıl Gidilir?- Antalya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Phaselis (Faselis) Koyu ve Plajları

Beydağları Sahil Milli Parkının sahil kesiminde yer alan Phaselis Antik Kenti çevresinde 3 adet koy vardır. Bu Antik kentte bulunan limanlar kuzey, merkez (Askeri Limanı) ve güney liman olarak bilinmektedir. Phaselis Antik Kenti’ne girişte ziyaretçileri karşılayan ilk koy Kuzey Liman Plajıdır. Kuzey Liman Plajı’ndan ilerleyince Merkez Liman(Askeri Limanı) ve son olarak da Güney Liman Plajı’na ulaşılmaktadır. Phaselis Koyu’ndaki hiçbir plajda şezlong ve şemsiye bulunmuyor.

Phaselis Kuzey Liman Plajı

Phaselis Kuzey Liman Plajı antik kentin ikinci büyük plajıdır. Bu plaj alanında piknik yapabileceğiniz yer bulunmaktadır. Aracınızı limana yakın konumda park edebilirsiniz. Bu alan diğerlerine göre daha tenha. Plaj kumdan oluşmuştur fakat denizi çakıllıdır. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır fakat dibi çakıllıdır.

 Phaselis Merkez Liman Plajı

Phaselis Merkez Liman Plajı isminden de anlaşılacağı gibi Antik Kentin tam merkez noktasında yer almaktadır. Merkez Liman Plajı, coğrafi yapı nedeniyle doğal havuz gibi oluşmuş ve daire biçimindedir. Bu plajda otopark mevcuttur. Merkez Liman Plajı’nda su sıcaklığı oldukça fazladır. Deniz suyu temiz ve berraktır. Zeminin bazı kısımları çakıllı bazı kısımları ise kumdur. Bu bölgeye gelenlerin en fazla tercih ettiği plaj merkez liman plajıdır. Deniz suları sığdır ve dalga yok denecek kadar azdır. Bu özellikleri ile çocuklu aileler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Bunun dışında bölgenin ormanlık alan olması sebebiyle piknik yapmak isteyenler de burayı tercih etmektedir. Duş ve tuvalet için Güney Liman’a gitmek gerekiyor.

OKUMALISIN  Portakal Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Phaselis Güney Liman Plajı

Phaselis Güney Liman Plajı Kuzey ve merkez limanla karşılaştırıldığında daha büyük bir plaj alanına sahiptir. Bu liman manzarasıyla öne çıkmaktadır. Deniz suları Temiz ve berraktır. Sular  yılın büyük bölümünde dalgalı bir durumdadır. Güney Liman Plajı, Phaselis Antik Kenti girişine en uzak noktada yer alıyor. Bu plajın diğer plajlara göre diğer bir sıkıntısı otoparkının çok yoğun olmasıdır. Buraya gelmek isteyenlere tavsiyem aracınızı çıkışa daha yakın yere park etmeleridir. Bu sayede çıkarken oluşan hengâmeden kurtulmuş olursunuz.

Güney Liman Plajı, kum ve çakıl taşlı. Antik kente tekne turu ile gelen turistlerin Güney Liman’dan giriş yapmaları nedeniyle yaz aylarında yoğunluk daha fazla oluyor.  Phaselis plajlarının duş, soyunma kabini, tuvalet ve atıştırmalık ürünlerin satıldığı büfesi de Güney Liman’da. Bu durum da yoğunluğum artmasına sebep oluyor.  Bu kıyılarda nadir de olsa Akdeniz fokuna rastlanmaktadır.

Phaselis Plajı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Plajı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ören yeri statüsünde yer almaktadır.  Antik kent ve plajlar 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasındaki yüksek sezonda 08.00-19.00, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık durumdadır.  Plajlara ulaşmak için antik kentin içinden geçiyorsunuz. Phaselis Plajı giriş ücreti 30 tl dir. Müze Kart ve maksimum kart  sahipleri plaja ve antik kente girişte ücret ödemiyor. 65 yaş üstü kişiler, basın mensupları ve 18 yaşından küçük çocuklardan giriş ücreti talep edilmiyor. Öğrenciler de indirimli giriş yapıyor.

OKUMALISIN  Adakule Nerede - Nasıl Gidilir?

Phaselis (Faselis) Koyu ve Plajları Nerede Nasıl Gidilir?

Phaselis (Faselis) Koyu ve Plajları Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunmaktadır. Kemer ilçesine bağlı Çamyuva Mahallesi’nde yer alan Phaselis bölgesi Antalya’ya 59 km, Olimpos’a 29 km ve Kemer’e 15 km uzaklıktadır.

Hususi aracınızla gitmek istiyorsanız Antalya yönünden gelişte Kumluca Karayolu’nun 57. kilometresinde yer alan kavşaktan sahil yoluna sapmanız gerekiyor. Sahile döndükten 1 km sonra Phaselis (Faselis) tabelasını takip ederek antik kentin giriş kısmına kadar ulaşıyorsunuz. Antik kentteki plajların yanı başındaki otopark alanına geçiş yapıyorsunuz.

Antalya, Kemer ve Tekirova’dan kalkan minibüsler Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Plajı’na kadar geliyor. Minibüsler antik kent girişine kadar geliyor. Bilet gişesinden plajlara yürüyerek ulaşıyorsunuz mesafe oldukça kısa.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Emircan dedi ki:

    Yatılı kamp yapilabiliyormu gunubirlikmi