Phaselis Plajları – Koyları – Phaselis Antik Kenti – ANTALYA

Phaselis Plajları – Koyları – Phaselis Antik Kenti – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Phaselis Plajları – Koyları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri – Kamp Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                Phaselis Plajları – Koyu                           

Beydağları Sahil Milli Parkının sahil kesiminde yer alan Phaselis Antik Kenti çevresinde 3 adet koy vardır. Bu Antik kentte bulunan limanlar kuzey, merkez (Askeri Limanı) ve güney liman olarak bilinmektedir. Phaselis Antik Kenti’ne girişte ziyaretçileri karşılayan ilk koy Kuzey Liman Plajıdır. Kuzey Liman Plajı’ndan ilerleyince Merkez Liman(Askeri Limanı) ve son olarak da Güney Liman Plajı’na ulaşılmaktadır. Phaselis Koyu’ndaki hiçbir plajda şezlong ve şemsiye bulunmuyor.

                                   Kuzey Liman Plajı                                  

Phaselis Kuzey Liman Plajı antik kentin ikinci büyük plajıdır. Bu plaj alanında piknik yapabileceğiniz yer bulunmaktadır. Aracınızı limana yakın konumda park edebilirsiniz. Bu alan diğerlerine göre daha tenha. Plaj kumdan oluşmuştur fakat denizi çakıllıdır. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır fakat dibi çakıllıdır.

                               Merkez Liman Plajı                                  

Phaselis Merkez Liman Plajı isminden de anlaşılacağı gibi Antik Kentin tam merkez noktasında yer almaktadır. Merkez Liman Plajı, coğrafi yapı nedeniyle doğal havuz gibi oluşmuş ve daire biçimindedir. Bu plajda otopark mevcuttur. Merkez Liman Plajı’nda su sıcaklığı oldukça fazladır. Deniz suyu temiz ve berraktır. Zeminin bazı kısımları çakıllı bazı kısımları ise kumdur.

Bu bölgeye gelenlerin en fazla tercih ettiği plaj merkez liman plajıdır. Deniz suları sığdır ve dalga yok denecek kadar azdır. Bu özellikleri ile çocuklu aileler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Bunun dışında bölgenin ormanlık alan olması sebebiyle piknik yapmak isteyenler de burayı tercih etmektedir. Duş ve tuvalet için Güney Liman’a gitmek gerekiyor.

                                      Güney Liman Plajı                                

Phaselis Güney Liman Plajı Kuzey ve merkez limanla karşılaştırıldığında daha büyük bir plaj alanına sahiptir. Bu liman manzarasıyla öne çıkmaktadır. Deniz suları Temiz ve berraktır. Sular  yılın büyük bölümünde dalgalı bir durumdadır. Güney Liman Plajı, Phaselis Antik Kenti girişine en uzak noktada yer alıyor. Bu plajın diğer plajlara göre diğer bir sıkıntısı otoparkının çok yoğun olmasıdır. Buraya gelmek isteyenlere tavsiyem aracınızı çıkışa daha yakın yere park etmeleridir. Bu sayede çıkarken oluşan hengâmeden kurtulmuş olursunuz.

Güney Liman Plajı, kum ve çakıl taşlı. Antik kente tekne turu ile gelen turistlerin Güney Liman’dan giriş yapmaları nedeniyle yaz aylarında yoğunluk daha fazla oluyor.  Phaselis plajlarının duş, soyunma kabini, tuvalet ve atıştırmalık ürünlerin satıldığı büfesi de Güney Liman’da. Bu durum da yoğunluğum artmasına sebep oluyor.  Bu kıyılarda nadir de olsa Akdeniz fokuna rastlanmaktadır.

                         Phaselis Plajı Giriş Ücreti                          

Antik Kent içinden giriş yapıldığı için, Antik Kent Giriş Ücreti vermeniz gerekiyor.

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 Yılı 180 TL

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                      Phaselis Plajı Ziyaret Saatleri                    

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                   Phaselis Plajı’na Nasıl Gidilir?                      

Phaselis Antik Kenti, Antalya ili Kemer ilçesinde bulunmaktadır. Kemer ilçesine bağlı Çamyuva Mahallesi’nde yer alan Phaselis bölgesi Antalya’ya 59 km, Olimpos’a 29 km ve Kemer’e 15 km uzaklıktadır.

Hususi aracınızla gitmek istiyorsanız Antalya yönünden gelişte Kumluca Karayolu’nun 57. kilometresinde yer alan kavşaktan sahil yoluna sapmanız gerekiyor. Sahile döndükten 1 km sonra Phaselis (Faselis) tabelasını takip ederek antik kentin giriş kısmına kadar ulaşıyorsunuz. Antik kentteki plajların yanı başındaki otopark alanına geçiş yapıyorsunuz.

Antalya, Kemer ve Tekirova’dan kalkan minibüsler Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Plajı’na kadar geliyor. Minibüsler antik kent girişine kadar geliyor. Bilet gişesinden plajlara yürüyerek ulaşıyorsunuz mesafe oldukça kısa.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

  1. Emircan dedi ki:

    Yatılı kamp yapilabiliyormu gunubirlikmi