Pierre Loti Tepesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan / İSTANBUL

Pierre Loti Tepesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Pierre Loti Tepesi Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Pierre Loti Tepesi Nerede?                            

İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesinde İdris Köşkü Caddesinde bulunur, Muhteşem manzarasıyla Haliç’e nazır bir tepede bulunmaktadır. Haliç’e Bakan manzarası ile gönülleri Fethetmaktedir.

              Pierre Loti Tepesi Hakkında Bilgiler                

İstanbul ve Haliç manzarasının eşsiz manzarasını seyretmek isteyenlerin uğrak yeridir Pierre Loti Tepesi. Temiz havası, tarihi, muhteşem Haliç Manzarası, Tavşan Adası ve turistik tesisleri ile yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Havanın güzel olduğu günlerde, İstanbul Tarihi Yarımadası’nın büyük bir bölümünü de bu tepeden görebilirsiniz.

        Pierre Loti Tepesinde Neler Yapabilirsiniz?       

Bu Tepeye çıktığınızda ilk ilginizi çeken şey, muhteşem manzarası ve seyir terasıdır. Bu Manzara ya karşı çay içmek her şeyin başında geliyor olsa gerek. Tepede, Seyir terasının üst kısımlarında birçok tesis bulunmaktadır. Buralarda sabah kahvaltıları, Yemek çeşitleri, Çay- Kahve ikramlarıyla sizlere manzaranın yanında birçok seçenek sunuyor.

Profesyonel veya Amatör fotoğraf çekimi yapanlar içinde güzel kareler yakalayabileceği güzel bir yerdir.

               Pierre Loti İsmi Nereden Geliyor…                 

İstanbul’a gelen ünlü Fransız yazar Julien Viaud (Pierre Loti) , O yıllarda Eyüp semtindeki bir mekâna sürekli olarak gider ve kahve içermiş. Eyüp ilçesinde ve Haliç manzarasına sahip olan bu mekânın adı Rabia Kadın Kahvehanesi olarak bilinmektedir. Fransız yazar Aziyade adlı bir roman yazar. Ve Bu romanda, Bu mekânda bir bayanla tanıştığı ve ona âşık olduğunu anlatmıştır.

Aziyade ismi âşık olduğu kadının ismiymiş, Âşık olduğu kadının evli olduğunu öğrenen Fransız yazar adeta yıkılmıştır. Ama onu görebilmek için sürekli bu mekâna gelirmiş. Ünlü Fransız yazarın bu hali kısa sürede bölge halkı ve mekândaki kişiler tarafından da üzüntüyle karşılanmıştır. Ve o zamandan beri bu tepeye Pierre Loti tepesi adı verilmiştir.

 Pierre Loti Tepesi ve Mekânların Çalışma Saatleri 

Haftanın 7 günü açık olan bu mekânlar sabah saat 07.30’dan itibaren girebilirsiniz. Akşam geç saatlere kadar açık olan mekânlar 24.00 a kadar hizmet sunmaktadır.

              Pierre Loti Tepesi Teleferik Saatleri               

Sefer Saatleri: 08.00-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Her 5 dakikada bir kalkış saatleri vardır. Hafta sonlarında yoğun ilgi olduğundan uzun kuyruklar oluşmaktadır. Pierre Loti Tepesine çıkmanız 3 dakika sürüyor.

Kendi Aracınızla gidecekseniz eğer, Teleferik yerinin arka kısmından tepeye çıkan bir yol bulunuyor, oradan giderek Pierre Loti Tepesine çıkabilirsiniz. Otopark bulunuyor.

                 Pierre Loti Tepesi Giriş Ücreti                          

Giriş ÜCRETSİZDİR.

               Pierre Loti Tepesine Nasıl Gidilir?                  

Anadolu Yakası’ndan gelmek için, Üsküdar’dan Üsküdar – Eyüp Hattı Vapurlarına binebilirsiniz. Eyüp İskelesi’nde inip oradan ister 500 metre rampaya doğru yürüyerek, İsterseniz Teleferiğe binerek Tepeye çıkabilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan gelmek için, aşağıdaki İETT Otobüslerine binerek, Eyüp Sultan Durağı’nda inebilirsiniz daha sonra ister 500 metre rampaya doğru yürüyerek, İsterseniz Teleferiğe binerek Tepeye çıkabilirsiniz.

Avrupa yakası Otobüs numaraları şunlardır;

Eminönün’den Kalkan otobüsler ile gelinebilir.

 • 39 – Akşemsettin Mahallesi – Yenikapı
 • 39 B – İmar Blokları-Vezneciler
 • 39 D – Yeşil pınar-Yenikapı
 • 39 K – Bin evler-Yenikapı
 • 390 – Yeşil pınar-Otogar
 • 39 Y – Yeşil pınar – Vezneciler
 • 39 Ç – Hamidiye Mahallesi- Aksaray
 • 48 A – Göktürk – Kazlı çeşme Marmaray
 • 55 EY – Eyüp Üçşehitler- Aksaray
 • 86 V – Eyüp Sultan – Vezneciler
 • 94 Y – Yeşil pınar- Bakırköy
 • R 3 – Eyüp – Beyazıt
 • R 4- Güneşli – Esenler- Eyüp

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. belinay dedi ki:

  Haliç manzarasıyla muhteşem bir yer