Polonezköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti?

Polonezköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Polonezköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Polonezköy  Tabiat Parkı, İstanbul ilinin  Beykoz ilçesinde bulunmaktadır. 1994 yılında Tabiat Parkı ilan edilen bu bölge, İstanbul ilinin Tabiat Parkı olarak ilan edilen ilk yer ve kapladığı alan bakımından da en büyük tabiat parkı olma  özelliğini taşımaktadır.

Polonezköy Tabiat Parkı, Mega Kent İstanbul’da yaşayanların, Yoğun iş temposundan,  kalabalığından,, Gürültüsünden ve  Stresinden kaçmak için en çok tercih ettiği alanlar içerisinde bulunmaktadır. Polonezköy, Sizlere köylerin tertemiz havasını, doğal güzelliklerini sunmaktadır. Tabiat Parkı olmasından dolayı içerisinde bir çok yabani hayvanı barındırıyor. Karşınıza çıkabilecek Yaban domuzu, Kızıl geyik, Çakal, Tikli, Karaca, Sincap, Gelincik, Şahin, Doğan, Baykuş gibi hayvanları  görebilirsiniz. Bitki çeşitliliği bakımından  Kayın, ıhlamur, Karaağaç, Karaçam, Kızılçam, Meşe ve  Gürgen ağaç türlerine sıkça rastlayabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkında Neler Yapılır;

Polonezköy Tabiat Parkı, Günü birlik Kullanım Alanı olarak piknik yapabilir, Doğada yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, Bisiklete binebilir, Kamp yapabilir ve Tabiat parkı içerisinde bulunan çok sayıda özel işletmelerde Serpme Kahvaltı ve ızgara yemekleri yiyebilirsiniz. Ayrıca Polonezköy’de konaklama yapabileceğiniz pek çok pansiyon ve otel hizmetleri de bulunuyor. Polonezköy  Tabiat Parkı içerisinde bir kaç yürüyüş parkuru bulunuyor, ilk girişte 4800 metre uzunluğunda parkur bulunuyor.

OKUMALISIN  Niğde Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Polonozköy içerisinde Gezebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Bunlar; Köy meydanında yer alan Arıcılık Müzesi’ni gezebilir, nefis kara kovan balı satan dükkanlardan bal alabilirsiniz. 1882 yılında Polonya ayaklanmasından kaçarak ülkemize gelen Zofia Rizi tarafından inşa edilen ve ailenin fotoğreflarını sergileyen Zofia Rizi Anı evini gezebilirsiniz. Polonezköy’ün giriş bölümünde yer alan Ağaç Heykel Sergisini ve  Polonezköy Kültür Evini dolaşabilirsiniz. Şunu hatırlatmakta fayda var, Polonozköy’ü ziyaret edecekseniz, Her yıl haziran ayında yapılan Kiraz Festivaline denk getirirseniz Hem organik ürünlerin tadına bakabilir hem de keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Polonezköy  Tabiat Parkı Giriş Ücreti (2020)

Polonezköy Tabiat Parkı’na giriş ücretleri,

Yetişkinler  5 TL,

İndirimli 2.5 TL,

Bisiklet 5 TL,

Otomobiller 15 TL,

Otobüsler  135 TL‘ Giriş Ücreti vermektedir.

Polonezköy  Tabiat Parkı Açılış – Kapanış Saatleri;

Tabiat Parkı, 07.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Polonezköy  Tabiat Parkı Nerede;

Polonezköy  Tabiat Parkı, İstanbul ilinin  Beykoz ilçesinde bulunmaktadır. 1994 yılında Tabiat Parkı ilan edilen bu bölge, İstanbul ilinin Tabiat Parkı olarak ilan edilen ilk yer ve kapladığı alan bakımından da en büyük tabiat parkı olma  özelliğini taşımaktadır.

Polonezköy  Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir;

Polonezköy  Tabiat Parkı, İstanbul ilinin Anadolu Yakasında  Beykoz ilçesinde bulunmaktadır. Tabiat Parkına Gitmek için;

OKUMALISIN  Türvak Tiyatro ve Sinema Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti?

Polonezköy’e Şahsi Aracıyla Gidecekler;

Anadolu yakasından gelecekler;  Kavacık yolundan 2-3 kilometre ilerledikten sonra Polonezköy tabelalarını göreceksiniz, Bu tabelayı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelecekler; Fatih Sultan Mehmet köprüsünü geçtikten sonra  Kavacık tabelasını takip edeceksiniz. Bu yoldan devam ettiğinizde karşınıza Polonezköy tabelası gelecektir, bu tabelayı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Polonezköy’e Toplu taşıma ile Gelmek isteyenler;

Tabiat Parkının Anadolu Yakasında olmasından dolayı ilk olarak Anadolu yakasına gelmelisiniz.

Üsküda’dan Gelecekler; Üsküdar – Beykoz Otobüs hatlarından 15KÇ, 135G, 136 hat numaralı otobüsleri kullanarak Polonezköy tabiat parkına ulaşabilirsiniz.

Kavacık Aktarma Durağından;  137 numaralı Kavacık – Beykoz

Ümraniye Tarafından Gelecekler;  138 numaralı Ümraniye Beykoz otobüslerine binebilirler. Bu hat üzerindeki son durağınız Cumhuriyet köyü oluyor. Ancak buraya Polonezköy yaklaşık 5 kilometre uzaklık mesafesindedir.

D1 Polonezköy-Üsküdar/Kadıköy hattından gelecekler;. Kadıköy’den Cumartesi Günleri, 06.30, 10.00, 14.00, 18.00 ve pazar günleri, 06.30, 10.00, 14.00, 18.00 saatlerinde kalkmaktadır.

TEM üzerinden Gelecekler; TEM’in “Ümraniye Sarıgazi” çıkısından Eski şile yolu istikameti doğrusunda gittiğinizde  Alemdağ’a geliyorsunuz, buradan Cumhuriyet köyü yönünde ilerlediğinizde Polonezköy Tabelalarını takip ettiğinizde sizleri götürecektir.

Beykoz üzerinden Gelecekler; Beykoz’dan yola çıktığınızda  Toygar’a oradan Mahmut Şevket Paşa’ya, oradan da Üçpınarlar mevkiine yöneldiğinize Polonezköy Tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.