Pontus Kralları Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir -Giriş Ücreti-AMASYA

Pontus Kralları Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir -Giriş Ücreti-AMASYA

Sevgili Gezginler bu yazımızda Pontus Kralları Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

            Pontus Kralları Kaya Mezarları Nerede?              

Amasya ilinin Tam merkezinde Yeşilırmak Nehrinin üst kısmında şehrin en merkezi yerinde bulunuyor. Mezarlar, Pontus Krallığı tarafından İÖ.333’den İÖ.26’ya kadar olan dönem arasında başkent olarak kullanılmıştır.  Pontus Krallığı dönemine ait olan ve UNESCO tarafından 2015 yılında Dünya Miras Geçici Listesine alınan Mezarlar, Amasya iline gelen yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.

            Kral Kaya Mezarları Hakkında Bilgiler               

 

Yeşilırmak Vadisinin  yaklaşık 100 metre yükseklikteki tepesinde irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinen bu mezarların günümüze birkaç tanesi gelebilmiştir. Günümüze ulaşan kaya mezarlarının en büyüğü bat yönündeki en son mezardır. Yüksekliği 15 metre genişliği 8 metre derinliği ise 6 metredir. Bu mezarlar geçmiş dönemlerde hapishane ve ceza yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Oldukça dik bir yamaç üzerine kurulan bu mezarlara çıkmak bir hayli zor, ama çıktığınızda sizleri eşsiz bir Amasya manzarası sizi bekliyor. Tam tepede birde kafeterya mevcut burada çay kahve içerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Pontus Kralları Kaya Mezarları Giriş Ücreti 2023 Yılı 

Kral kaya Mezarlarına Giriş Ücreti…. 20 TL

Öğrenci ÜCRETSİZDİR.

Müze Kart Geçerli değildir.

                   Kaya Mezarları Ziyaret Saatleri                      

Kaya Mezarlarını 08.30 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Pontus Kralları Kaya Mezarları’na Nasıl Gidilir?       

Amasya ilinde şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğundan ulaşımı oldukça kolaydır. Amasya Valiliğinin hemen yakınındadır. Şehir Merkezinin kuzeyinde bulunan Kral kaya Mezarlarına Hatuniye Mahallesinde bulunan tren hattından başlayan merdivenlerden çıkabilirsiniz.

Amasya ilinin Bazı İllere Uzaklığı;

  • Amasya-Ankara Arsa 336 Km,
  • Amasya-Bolu Arası 409 Km,
  • Amasya-Samsun Arası 131 Km,
  • Amasya-Kastamonu Arası 253 Km,
  • Amasya-Tokat arası 114 Km,
  • Amasya-Yozgat Arası 196 Km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments