Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Nerede – Nasıl Gidilir – Gondol – Eskişehir

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Nerede – Nasıl Gidilir – Gondol – Eskişehir

Sevgili Gezginler bu yazımızda  Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Hakkında       

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Adalar bölgesi ise kent merkezinde bulunur.  Porsuk Çayı Sakarya Nehrinin bir koludur. Yaklaşık 450 km uzunluğa sahiptir. Nehir önceki dönemlerde aşırı derecede kirli olup hatta etrafına koku yayacak kadar ilgisizdi. Yakın zaman önce Eskişehir Belediyesi olaya el atıp nehri temizlemiş, Porsuk çayını turizme kazandırmıştır. İlçe merkezini ikiye bölen Porsuk Çayının kent merkezinde kalan bölümlerine adalar ismi verilmiştir.

Bu bölge öğrencilerin sıkça uğradığı Eskişehir’in hareketli bölgelerinden biridir. Etrafında bulunan birçok cafe, restoran ve eğlence mekânları bu bölgenin çok hareketli bir yer olmasını sağlamıştır.

Porsuk Çayı Gondol ve Bot Seferleri Hakkında 

Esbot olarak isimlendirilen botlar ile Adalar Bölgesi’nden Kentpark’ta bulunan Kentpark Plajı’na kadar gidebiliyorsunuz. Esbot hem turistik hem de ulaşım amaçlı hizmet vermektedir. Porsuk Çayı boyunca birkaç adet durağın yer aldığı bot turlarına Porsuk ile Doktorlar Caddesi birleşimi olan noktadan da binebilirsiniz.

OKUMALISIN  II Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

Bot seferleri 13:00-20:00 arasında (Yaz ayları) faaliyet göstermekte ve 10:00-13:00 arası ise özel tur yapılmaktadır.

Turlar en az 15 kişi ile hareket eder. Dönüş ayrıca ücretlendirilir. Gidiş süresi 30 dakikadır. 6 yaş ve üzeri çocuklar ücrete tabidir.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Gondol Ücreti 2021 

Köprübaşı – Kentpark: 10 TL

Kentpark – Köprübaşı: 10 TL

Gondol turları genellikle fotojenik bir görüntü oluşturuyor. Seferler gerçekten kısa sürüyor

Porsuk Çayı Gondol Fiyatı 2021

Tur Ücreti: 10 dk 50 TL

En Fazla 4 Kişi Binebilir. Çocuklar Dahil

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesi’ne Nasıl Gidilir?

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Adalar bölgesi ise kent merkezinde bulunur.

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesine gitmek için toplu taşıma veya hususi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi aracınızla rahatlıkla gelebilirsiniz fakat park sorunu yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı otoparka park etmenizi tavsiye ederim.

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesine en hızlı ulaşım Tramvay ile sağlanmaktadır. Adalar bölgesinde bulunan İsmet İnönü ve Çarşı tramvay duraklarını kullanarak rahatlıkla bölgeye ulaşabilirsiniz. Eskişehir Tren istasyonuna yürüme mesafesi 10 dakikadır.

OKUMALISIN  Belen Kahvesi Nerede - Nasıl Gidilir - Muğla Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.