Poyraz Konağı – Ertunan Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Poyraz Konağı – Ertunan Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Poyraz Konağı – Ertunan Evi Nerede – Nasıl Gidilir? Malatya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Poyraz Konağı – Ertunan Evi

Poyraz Konağı (Ertunan Evi) Malatya ilinin Battalgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Battalgazi ilçesine bağlı Meydanbaşı mahallesinde bulunmaktadır. Malatya şehir merkezine yaklaşık olarak 10 km mesafededir. Poyraz Konağı’nın yapım yılı 1890 olduğu tahmin edilmektedir. Bazı kaynaklara göre ise Rumi 1335 (M.1919) tarihinde yapıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Konak Son Osmanlı mimari yapı örneklerindendir. Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda yörenin en güzel yapısı olduğu belirtilmektedir.

Konağın yapımında kerpiç, taş ve ahşap malzemeler kullanılmıştır. Poyraz Konağı kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. Konak iki katlıdır. 1. Katta haremlik ve selamlık kısmı yer almaktadır. Ayrıca burada balkon (Hayat) da bulunmaktadır. Bu kata çıkan merdivenler ağaçtan yapılmıştır. Alt katta ise mutfak, kiler, samanlık gibi ihtiyaçları karşılayan mekânlar yer alır. Yapının sokağa bakan kısmında bir çeşme de yer almaktadır.

Poyraz Konağı, 1928’li yıllarda bir süreliğine Malatya Belediye Hizmet binası, 1936’lı yıllarda ise yine bir süreliğine ilkokul olarak hizmet vermiş. Bir süre iki ev olarak kullanılan, konağın korunması için 13.03.1993 Tarih ve 1440 sayılı tescil kararı alınmıştır.2011 yılında Battalgazi Belediyesi tarafından restore çalışması yapılmıştır. Günümüzde konağın restoresi tamamlanmış olup” Mahalle Yaşam Müzesi” olarak projelendirilmiştir.

OKUMALISIN  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti?

Poyraz Konağı – Ertunan Evi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Poyraz Konağı (Ertunan Evi) Malatya ilinin Battalgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Battalgazi ilçesine bağlı Meydanbaşı mahallesinde bulunmaktadır. Malatya şehir merkezine yaklaşık olarak 10 km mesafededir.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Malatya üzerinden gelenler Taştepe Cad. ve Battalgazi Cad. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Malatya merkezden Battalgazi minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Konak Battalgazi ilçe merkezinden yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.