Pürenli Seki Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ihlara Vadisi

Pürenli Seki Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ihlara Vadisi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Pürenli Seki Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Pürenli Seki Kilisesi Hakkında Bilgiler               

Aksaray ilinin Güzelyurt ilçe sınırlarında Ihlara Vadisi içerisinde bulunmaktadır. Vadi içerisindeki 10 kiliseden biridir.  Kiliselerin yapılış yılı olarak Freskler  10.yy başı ile 12.yy arası tarihlenmektedir. Kayalara oyulmuş bir şekilde yapılan bu kilise 4 Bölümden oluşmaktadır. Kilise iki nefli bir plan üzerine yapılmıştır.  Beşik tonozla örtülü nefler iki paye ve üçlü kemer açıklığı ile sınırlandırılmıştır.

Kilisede, ‘Peygamberlerin kehaneti’,’Meryem  ve piskoposlar’, ‘Sivaslı kırk şehitler’, ‘son mahkeme’,  ‘müjde’, ‘ziyaret”, “çobanların tapınması” gibi, İsa ‘nın çocukluğu ve İncil’den çeşitli sahneleri konu alan tasvirler bulunmaktadır. alt şeritte Vaftiz, Kudüs’e Giriş, Son Akşam Yemeği; tonozun kuzey yarısında üst şeritte Mısır’a Kaçış, Kadınlar Boş Mezar Başında, zafer kemerinde İsa’nın Göğe Yükselişi; batı duvarda altta Daniel Arslanlar Arasında ve azizler izlenmektedir.

Pürenli Kilisesine gitmek için 400 basamakları olan vadide iniyorsunuz daha sonra vadi içerisinden  500 metre yürüdükten sonra 90 kadar  merdiven çıkıp kiliseye ulaşıyorsunuz .

             Pürenli Seki Kilisesi Giriş Ücreti                 

Ihlara vadi içerisinde olduğundan Giriş Ücreti olarak Ihlara Vadisi ücreti ödemeniz gerekiyor.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti 2022 Yılı 55 TL

         Pürenli Seki Kilisesi Ziyaret Saatleri              

Yaz sezonu 15 Nisan / 2 Ekim Gişe Açılış Saati: 08:00 – Kapanış Açılış Saati: 19.00

Kış sezonu 3 Ekim / 14 Nisan Gişe Açılış Saati: 08:00 – Kapanış Saati: 16.15

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine ait yönergesine; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

            Pürenli Seki Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?             

Ihlara Vadisi’ne özel araçla gitmek isterseniz aracınızla ilk olarak Aksaray şehir merkezine ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra tabelalardan Ihlara Kasabasını takip ederek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Aksaray’dan otobüsle gitmek isterseniz Aksaray’dan günün belli saatlerinde seferler düzenlenmektedir.

Ihlara Vadisi’nin Bazı İllere Uzaklıkları;

Aksaray’a uzaklığı 40 km,

Nevşehir’e uzaklığı 100 km,

Kayseri’ye uzaklığı 148 km.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments