Anasayfa / Bolu / Pürenli Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir?

Pürenli Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Pürenli Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir? – Bolu Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Pürenli Yaylası Hakkında;

Bolu ile Düzce illeri arasında kalmaktadır. Bolu Mudurnu ve Düzce İli Gölyaka İlçesinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Pürenli Yaylası, Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayacak güzellikte bir yayladır. Bu güzel yaylada birde gölet bulunmaktadır. Özellikte kamp yapanlar bu gölet etrafında toplanıyorlar. Yayla 1400 m rakımda bulunmaktadır. Bu nedenle geceleri soğuk oluyor.

Pürenli Yaylası‘nın adı nadir bölgelerde yetişen Püren bitkisinden aldığı söylenmektedir. Pürenli Yaylası, coğrafik konumu ve yapısı nedeniyle çok zengin bitkisel çeşitliliğe sahip, Harika bir yer harika bir manzara, muhteşem bir doğa harikasıdır.

Pürenli Yaylasında neler yapılır dersek, Köknar ağaçlarının altında güzel yürüyüş alanları bulunan bu yaylada en güzel yapılacak şey kamp kurup bu güzel doğanın keyfini çıkartmak olacaktır. Ayrıca, Yürüyüşe çıktığınızda mantar toplamak için de çok elverişli bir alandır.

Pürenli Yaylası ve Kamp alanı Hakkında;

Pürenli Yaylasında Neler var? Neler yok dersek?

  • Kamp için tesis yok,
  • Tuvalet bulunmuyor,
  • 2 adet çeşmesi var.
  • Telefon çekmiyor.
  • Yaylaya çıkmadan işinize yarayacak her şeyi getirmeyi unutmayınız. Herhangi market, bakkal bulunmuyor. Gölyaka ilçesinde alışverişinizi yaparak gelmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Temiz su ihtiyacını ise yayladaki kaynak sularından sağlayabilirsiniz.
  • Yayla 1400 m rakımda bulunmaktadır. Bu nedenle geceleri soğuk oluyor. Uyku tulumu almayı unutmayınız.
  • Yaylada yabani hayvanlar bulunuyor,  Ayı, Yaban Domuzu, Tilki, Geyik, Karaca gibi hayvanlara rastlayabilirsiniz.
OKUMALISIN  Terme Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir?

Pürenli Yaylası Konaklama;

Burada konaklamak için herhangi bir tesis bulunmuyor. Tek seçenek çadır kurarak kamp yapmak.

Pürenli Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Bolu ile Düzce illeri arasında kalmaktadır. Bolu-Mudurnu ve Düzce-Gölyaka İlçelerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Pürenli Yaylası, Gölyaka’ya 24 km Düzce’ye 28 km mesafede uzaklıktadır. Düzce ilinden ulaşım daha kolay olduğu için sizlere de buradan tarif edeceğiz.

Düzce ilinin Gölyaka ilçesine geldikten sonra,  24 km yol sizi bekliyor. Gölyaka ilçesinden Güzeldere Şelalesine doğru devam ediniz. Şelaleye yaklaştıktan sonra, Pürenli Yaylası tabelasından yukarı doğru kıvrılan dönemeçten U dönüşü yapıp yayla yoluna giriniz. Burada Orman işletme müdürlüğü ile karşılaşacaksınız. Buradan sola doğru dönerek daha sonra sağdaki yoldan devam edeceksiniz. Bu dönemeçlerde yönlendirici tabelalar bulunuyor.

Bolu ilinden gelecekler, Mudurnu ilçesine geldikten sonra Taşkesti yoluna doğru ilerlemeleri gerekiyor. Taşkeşti köyünde bulunan yönlendirici tabelalar ile Pürenli yaylasına ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir