Anasayfa / Genel / Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi)-Cunda Gezilecek Yerler-Balıkesir

Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi)-Cunda Gezilecek Yerler-Balıkesir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti  hakkında bilgiler vereceğiz.

   Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi) Nerede?    

Rahmi Koç Müzesi, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçe sınırlarında Tarihi Evleri, Doğal Güzellikleri ile Meşhur Cunda Adası (Alibey Adası) ‘nda bulunmaktadır. 1873 yılında inşa edilen bu Kilise 2011 tarihli Vakıflar Meclisi kararı ile Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na, kiliseyi müzeye dönüştürmek için tahsis edilmiştir.

               Rahmi Koç Müzesi Hakkında Bilgiler                 

Rum Ortodoks (Moschonese) cemaati tarafından 1873 yılında Anakent (Metropol) Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık ilçesinin ilk Kilisesi olduğundan dolayı gerek mimarisi gerekse tarihi ile görülmeye değer güzelliktedir. Kilisenin diğer bir önemli yanı Kilisenin Taksiyarhis’e yani Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikail’e Atfedilmiş olmasıdır. Taksiyarhis ismini çoğu kilisede görmeniz mümkündür, çünkü anlamı ‘Baş Melekler’dir.

      Müze’nin Mimarisinde Bahsedecek olursak;         

Dikdörtgen bir plan üzerinde yapılan yapı, Kubbeli, Bazilika Tipinde Neoklasik Mimari tekniği ile yapılmıştır. Sarı Duvar renkli, Avluya açılan anıtsal kapısı, sarı renkli silindirik sütun başları, sekizgen şeklinde gövdeli kubbesi bulunuyor.

OKUMALISIN  Antalya Kamp Alanları - Ücretli & Ücretsiz En İyi Kamp Alanları?

Müze’de bir çok duvar resmi bulunuyor. Bunlar, İsa’nın Vaftiz Töreni, İsa’nın Doğumu ve Melekler temalı portreler oldukça ilgi çekici gözüküyor. Kilisenin en çok merak edilen resmi ise “Yunus Peygamberin balığın ağzından çıkış sahnesi” olarak söyleyebiliriz. Müze’de ayrıca, Hz. İsa’nın yaşam hikayelerinin anlatıldığı mermer ikonlar, Model Araçlar, Maket Gemi, Bebek arabaları ve Oyuncaklar bulunuyor.

 Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi) Giriş Ücreti

Tam:……. 10 TL

İndirimli…..5 TL

18 Yaş Altı ve 65 yaş üstü  ve Öğretmenlere ÜCRETSİZDİR:

Müze Kart Geçerlidir.

Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi) Ziyaret Saatleri

PAZARTESİ günü KAPALIDIR.

Diğer günler 10.00 – 18.30 saatleri arası hizmet vermektedir.

Adres:  İsmetpaşa Mahallesi, Arası, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Balıkesir – Ayvalık

İletişim: 0266 327 27 34

Rahmi Koç Müzesine (Taksiyarhis Kilisesi) Nasıl Gidilir?

Rahmi Koç Müzesi, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçe sınırlarında Tarihi Evleri, Doğal Güzellikleri ile Meşhur Cunda Adası (Alibey Adası) ‘nda bulunmaktadır.

Toplu Taşıma İle Gidecekler, Ayvalık İlçe Merkezde Cunda Adasına Kalkan Dolmuş veya Tekneler ile gelebilirler.

OKUMALISIN  Rahmi Koç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şahsi araçları ile Gidecekler, Müze binasının önünde de araçlarınızı bırakabilirsiniz. Ayrıca, Cunda sokaklarında araçlarına yer bulmada sorun yaşayabilirler. Aracınızı Otoparka bırakıp yürüyerek gitmenizde fayda var.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Kazdağı Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Balıkesir 

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kazdağı Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir