Rahmi M. Koç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Rahmi M. Koç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Rahmi M.Koç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Bilgiler       

Müze, İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Hasköy semtinde yer almaktadır. Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir.

Rahmi M. Koç Müzesi 1994 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde açılmıştır. Bu müze yaklaşık 27.000 metrekarelik alan üzerinde faaliyet göstermektedir.

Müze Sanayi, ulaşım, iletişim ve endüstri gibi dallara ilgi duyanlar için zengin koleksiyon içeriğine sahiptir. Kurumun temel misyonu geçmişten günümüze tüm ülkelerde geliştirilmiş endüstriyel ve mühendislikle ilgili objelerin toplanması, korunması ve araştırılması olarak benimsenmiştir.

Sanayi ve endüstrinin yanı sıra ulaşım, iletişim gibi teknik alanların tarihine de odaklanmış olan müzede yıl içerisinde pek çok geçici sergi, konser, eğitim ve özel organizasyon düzenleniyor.

Müze, Osmanlı döneminde gemilerin çapalarının yapıldığı Lengerhane, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından bakım-onarım işleri için kurulmuş Hasköy Tersanesi ve ana girişten Haliç’e kadar uzanan açık hava sergileme alanı olmak üzere 3 ana kısımdan oluşuyor.

       Atatürk Bölümü Hakkında Bilgiler       

Atatürk Bölümü başta olmak üzere müzenin denizcilik, havacılık, kara ulaşımı, iletişim, baskı atölyesi, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar ile ilgili tüm sergileri bu alanlarda ziyaretçilere sunuluyor.

Müzenin ilk açıldığı bina olan Lengerhane, günümüzde geçici sergilerin ziyaretçilere sunulduğu alan olarak kullanılıyor. Vakıf tarafından restore ettirilen tarihi yapıya 2016 yılında aile üyelerinin de katıldığı bir törenle Mustafa V. Koç’un ismi verilmiştir.

 

Kapsamlı bir restorasyon çalışmasının ardından 2001 yılında müze bünyesine kazandırılan Tarihi Hasköy Tersanesi, 11.000 metrekareyi kaplayan 14 binadan oluşuyor.

Müzenin son ana bölümü ise tarihi öneme sahip araçların yerleştirildiği açık hava sergileme alanıdır. Bu bölümü gezerken pek çok klasik otomobil modelini, boyutları ile dikkat çeken Turgut Alp Vinçi’ni, B-24 Liberator uçaklarını ve çok daha fazlasını yakından inceleme olanağına sahip olabilirsiniz.

 Denizaltı ve Fenerbahçe Vapuru Hakkında Bilgiler   

Hatta açık hava sergi alanından Haliç kıyısına doğru ilerlerseniz Fenerbahçe Vapuru’nu ve TCG Uluçalireis Denizaltısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Haliç turlarında hafta sonları Rosalie ve Liman 2 buharlı römorkörleri, hafta içi Kont Ostrorog balıkçı teknesi kullanılıyor.

            Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı           

Yetişkin….120 TL  

Öğrenci…..60 TL

Denizaltı Giriş Ücreti 

NOT: Denizaltı turları  yapılmamaktadır.

Rahmi Koç Müzesi Tekne Turu Ücretleri

(Hava koşullarına bağlı olarak yapılmaktadır.)

Tam Ücret…..20 TL

Öğrenci……….15 TL

      Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri     

Müze Salı-Pazar günleri arasında 09:30- 17:00 saatleri arasında açıktır.

Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri 09:30-18:00 (1 Ekim – 31 Mart) 09:30-19:00 (1 Nisan – 30 Eylül) saatleri arasında hizmet vermektedir.

Not: Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Özel Günler

Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

                    Rahmi M. Koç Müzesi Nerede?                     

Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Hasköy semtinde yer almaktadır. Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir.

              Rahmi M. Koç Müzesine Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 34AS, 36T, 38T, 47Ç, 47E, 54HT otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 hattına binerek gelebilirler. Minibüs ile gelmek isteyenler B-44 binerek ulaşım sağlayabilirler. Vapur ile gelmek isteyenler HALIÇ HATTI ile gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.