Anasayfa / Aydın / Ramazan Paşa Camii Nerede-Nasıl Gidilir?

Ramazan Paşa Camii Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ramazan Paşa Camii Nerede-Nasıl Gidilir?– Aydın  Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Ramazan Paşa Camii

Ramazan Paşa Camii Aydın merkezde bulunmaktadır. Merkezde çarşı içerisinde bulunan Ramazan Paşa Mahallesinde yer almaktadır. Aydının merkezi camilerindendir. Ramazan Paşa Camisi 1595’te Üveys Paşa’nın kardeşi Ramazan Paşa yaptırılmıştır. Cami 1899 depreminde tamamen yıkılmıştır. Şimdiki camii 1901 yılında Sökeli Hacı Halim Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Cami, kuzey-güney yönlü eğimli bir alanda alçak bir platformun üzerine inşa edilmiştir. Yapı, kare planlı ve tek kubbeli bir harim, son cemaat yeri, kuzey-batıdaki minareden ibarettir. Şadırvan caminin kuzeyindedir. Caminin inşa malzemesi olarak kesme taş kullanılmıştır. Minber, mermerden yapılmıştır. Yapının dışında fazla süsleme yoktur. İki inşa evresi geçiren caminin ilk yapısının kitabesi yoktur. Kuzeyde ahşaptan kadınlar mahvili yer alır.

Alçı kabartmalar, renkli cam işçiliği ve ağaç oymacılığı bakımından süslemeleri önemlidir. Caminin iç bezemesi bütünüyle barok üsluptadır. Günümüzde caminin avlusunu düzenlenme çalışmaları yapılmaktadır.

Ramazan Paşa Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ramazan Paşa Camii Aydın merkezde bulunmaktadır. Merkezde çarşı içerisinde bulunan Ramazan Paşa Mahallesinde yer almaktadır. Aydının merkezi camilerindendir.

OKUMALISIN  Şimşirli Göl Alabalık Turistik Tesisi Nerede - Nasıl Gidilir - Kahvaltı-Fiyatlar?

Ramazan Paşa Camisine ulaşmak için Aydın merkeze gelmeniz gerekmektedir. Aydın Ramazan paşa mahallesinden Ramazan Paşa Cami’sine ulaşmak oldukça kolaydır. Merkezden yürüme mesafesinde olan camiye, 400 metredir. Aydın merkezden Ramazan Paşa mahallesine ulaşabilmek için de 10, 14, 15, 16 ve 17 numaralı otobüsleri kullanmanız gerekmektedir. Bu araçlar ile 15 dakikada bir ulaşım sağlanmaktadır.

Aydın’a şehirlerarası otobüsle ulaşmak isteyenler için çoğu şehirden direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir.  Hava Yolu kullanmak isteyenler için en yakın seçenek Adnan Menderes Havalimanıdır. Buradan servislerle Aydın merkeze ulaşabilirsiniz.

Buraya hususi aracınızla gelecekseniz eğer İzmir- Aydın Otoyolu’nu kullanmanızı tavsiye ederim. Bu yoldan ulaşım daha kısa sürmektedir.

Aydın ilinin bazı yerlere olan uzaklığı;

 • İZMİR 130 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat,
 • MUĞLA 101 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat
 • AFYON 347 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4,5 saat
 • BALIKESİR 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ÇANAKKALE 449 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat
 • DENİZLİ 126 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • MANİSA 156 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • ISPARTA 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ANKARA 604 km uzaklıktadır ve yaklaşık 8 saat
 • İSTANBUL 685 km uzaklıktadır ve yaklaşık 9 saat
 • BURSA 442 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat uzaklıktadır
OKUMALISIN  Kumcağız Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Kamp Alanı ve Ücretler?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir