Ravanda Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Ravanda Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ravanda Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Ravanda Kalesi Hakkında Bilgiler                   

Kilis ilinin Polateli ilçesine bağlı Belenözü Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kale, Afrin Çayı’nın doğusunda yüksek bir tepe üzerine dağ oyularak yapılmıştır. Kale, Kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Tahmin edilene ve Kaledeki buluntulara göre bir çok uygarlık tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Kale, Hitit mimarisine ilişkin bazı izlerden dolayı Hititler tarafından kullanıldığı söyleniyor. Ayrıca, Memlüklülerin uzun süre egemenlik kurmuş, Bizans döneminin ardından Araplar ve sonrasında Osmanlı Döneminde de kullanıldığı biliniyor.

Kaleye ait net bilgiler XI. yıllardaki Haçlı Seferleri’ne dayanıyor. Kalenin varlığından Haçlı seferleri sırasında bahsediliyor. Ravanda Kalesi birçok kaynakta farklı isimle anılıyor. Bunlar, İslam kaynaklarında “er-Ravendan”, Haçlı kaynaklarında,“Ravendel/Ravandal”, Ermeni kaynaklarında “Aréventan” olarak anılmaktadır.

    Ravanda Kalesi Mimari Açıdan İncelendiğinde;    

Kaleye ait çoğu yapının yıkıldığı görülüyor. Burçların bir kısmı ayakta olup, Surların büyük bölümü yıkılmış ve toprakla örtülmüştür. Kalenin Ana Giriş Kapısı Güney kısımda bulunuyor. İç kapısı ise, 2.20 metre genişliğinde ve 3.10 metre yüksekliğindedir. Kaleyi gezmek için özel yürüyüş alanları ve merdivenler yapılmış. Dinlenmek için banklar konulmuş ve bilgilendirici tabelar yerleştirmişlerdir.

                         Ravanda Kalesi Giriş Ücreti                       

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                   Ravanda Kalesi Ziyaret Saatleri                     

Ravanda Kalesini, Saat 08.00 ‘dan itibaren gezebilirsiniz. Akşam hava kararması ile birlikte görüş açısı azaldığından dolayı ziyaret etmenizi tavsiye etmiyoruz.

                  Ravanda Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                    

Kilis ilinin Polateli ilçesine bağlı Belenözü Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kale, Afrin Çayı’nın doğusunda yüksek bir tepe bulunmaktadır. Polateli ilçe merkezine 24 km uzaklıktadır. Şahsi Aracıyla Gidecekler, Kilis-Antakya Yolundan devam ettiğinde Bağarası Köy Yolu tabelasından dönüş yaparak Kaleye ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekler, Kilis ilçe otogarından Polateli İlçe araçlarına bindikten sonra ilçe merkezine gittiklerinde Belenöz Köyüne giden araçlara veya taksiye binerek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.