Redif Taburu Merkez Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – Ilgın – Konya

Redif Taburu Merkez Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – Ilgın – Konya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Redif Taburu Merkez Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

   Redif Taburu Merkez Konağı Hakkında Bilgiler  

Redif Taburu Merkez Konağı (Eski Askerlik Şubesi) Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çarşı içinde bulunmaktadır. Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 90 km mesafede yer alır. Redif Taburu Merkez Konağı 19. yüzyıl sonlarında yapılmış mütevazi eserlerden biridir. Barok özellikleri kullanılarak inşa edilmiştir. Eldeki belgelerden binanın 1892 yılında yaptırıldığı sonucuna varılmaktadır. 1310/1894 tarihinde yapıldığı, Konya salnamesinde belirtilmektedir.

Konak kesme taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Dikdörtgen plan üzerine oturtulmuştur. Bodrum üzerine iki katlı kuzey ve güney doğrultusunda yapılmıştır. Bu konak sofalı Türk evi planındadır. Tanzimat üslubu şeklinde de adlandırılan bu çeşit yapıların en tipik özelliği, cephelerinde birçok antik taklidi sütuna dayanan üçgen biçimli alınlığı oluşudur. Kuzeydeki taş merdivenlerle giriş yapılmaktadır. Günümüzde ise Ilgın Halk Kütüphanesi olarak restore edilmiş olup halen kullanılmaktadır.

            Redif Taburu Merkez Konağı Nerede?             

Redif Taburu Merkez Konağı (Eski Askerlik Şubesi) Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çarşı içinde bulunmaktadır. Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 90 km mesafede yer alır.

        Redif Taburu Merkez Konağı’na Nasıl Gidilir?   

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler Konya şehir merkezinden D300 üzerinden ilerleyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler şehir merkezinden ılgın dolmuşlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments