Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Reşat Nuri Güntekin Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Reşat Nuri Güntekin Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Reşat Nuri Güntekin Evi Nerede – Nasıl Gidilir? Adalar’da Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Reşat Nuri Güntekin Evi, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükada Maden mahallesi sınırları içerisindedir. Yılmaz Türk caddesi ile sahil arasında inşa edilmiştir.

Reşat Nuri Güntekin Evi ilk olarak bir şarap imalatçısı tarafından inşa edildi. O dönem de bu yapının yanında şarap imalathanesi bulunuyordu. Şarap imalatçısı 1925 yılında bu köşkü Kuva-yi Milliyecilerden Topkapı’lı Mehmet Bey’e satılmıştır. Bu köşk 1937 yılında ise dönemin ünlü yazarı Reşat Nuri Güntekin tarafından satın alınmıştır ve 1956 yılında Reşat Nuri Güntekin bu köşkte vefat etmiştir.

Bir müzesi yoktur. Fakat gezip görülecek nadide yapılar arasındadır. Pembe panjurları, zeminden başlayan üçüncü kata kadar çıkan merdivenin yanında kuş kafesi gibi inşa edilmiş olan balkon çok zariftir. Yapı kagir olup çatısı ahşaptır. Çatı kiremitle kaplıdır. Yapı deniz kenarında olduğu için yapıya yalı köşk denmektedir. Reşat Nuri Güntekin’in koru tarafı iki, deniz tarafı üç katlı olan köşkün ikinci katında yazarın kızı Ela Hanım ailesi oturmaktadır.

Reşat Nuri Güntekin Evi Nerede?

Reşat Nuri Güntekin Evi, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükada Maden mahallesi sınırları içerisindedir. Yılmaz Türk caddesi ile sahil arasında inşa edilmiştir.

Reşat Nuri Güntekin Evi’ ne asıl Gidilir?

Büyükada’ya ulaşım oldukça kolaydır. Hem İstanbul’dan hem de Yalova’dan yaz aylarında pazar günleri ise İzmit’ten ulaşmak mümkündür. İstanbul da özellikle Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy ve Kabataş iskelesi, Asya yakasında ise Kadıköy, Bostancı, Maltepe, Kartal, Acılar iskelelerinden denizyolu ile istediğiniz saatlerde adalara ulaşabilirsiniz. Adalara ulaşım gerçekleştiren firmalar İDO, şehir hatları, Dentur, Turyol, Mavi Marmara ve Prenstur’dur.

OKUMALISIN  Alanya'da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Plaj?

Vapur ile Yolculuk Süreleri

Kabataş – Büyükada   (direkt):                                60 dakika

Kabataş – Kadıköy-Tekmil Adalar- Büyükada:     105 dakika

Bostancı – Büyükada  (direkt):                                30 dakika

Bostancı – Heybeliada- Büyükada:                        45 dakika

Bostancı – Tekmil Adalar- Büyükada:                    60 dakika

Deniz Otobüsü ile Yolculuk Süreleri

Kabataş – Büyükada: 30 dakika

Bostancı – Büyükada: 10 dakika

Büyükada İskele Başmemurluğu Tel: (0216) 382 60 06

Büyükada Deniz Otobüsü İskele Memurluğu Tel: (0216) 382 44 36

Karaköy ve Eminönü’nden Gelecekler

Motorlar vasıtası ile adalara sabah saat:6.30’dan itibaren düzenli şekilde seferler yapılmaktadır. Yılın her günü gece 12’ye kadar Eminönü iskelesinden şehir hatları vapuruna binerek adalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden kalkan vapur sırasıyla Kadıköy, Kınalıda, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada iskelesine uğramaktadır. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmekte ve bu hatlarda İstanbulkart’ınızı kullanabilir, kartınızın türüne göre indirimli tarifeden yararlanabilirsiniz.

Kabataş Limanı’ndan Gelecekler

Adalara gitmek için en çok kullanılan ve en yoğun olan limanlardandır. Adalara, vapur, motor ve deniz otobüsleri gibi geniş bir tercih sunması nedeni ile çok rağbet görmektedir. Yaz kış düzenli seferler uygulanmaktadır. İsterseniz şehir hatları vapuru kullanarak ucuza ulaşımı gerçekleştirebilir, isterseniz rahat ve hızlı bir ulaşım için İDO’yu tercih edebilirsiniz.

Avcılar’dan Gelecekler

Avcılar iskelesinden sadece yaz aylarında ve sabah 09.15 saatinde adalara gidiş gerçekleştirilebilmektedir. Geri dönüş için adalardan kalkış saati ise 19.15’tir. Avcılar’dan adalara sefer yapan tek firma olan Dentur Avrasya ile ulaşım sağlanabilmektedir. Avcılardan adalara seyahat süresi ise yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

OKUMALISIN  Heybeliada Ruhban Okulu Nerede - Nasıl Gidilir?

Bostancı’dan Gelecekler

Asya yakasında adalara ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım noktasıdır. Aynı Kabataş gibi deniz otobüsleri vapur ve motor gibi seçenekleri ile yolculara tercih seçenekleri vermektedir. Yaz kış düzenli seferler gerçekleştirilmektedir. Sabah 6.00’dan itibaren ulaşım aracı bulmak mümkündür.

Kadıköy İskelesi’nden Gelecekler

Şehir hatlarının Kabataş’tan düzenlenen vapurlar Kadıköy’e de uğramaktadır. Kadıköy-Büyükada arası sefer düzenleyen ilk alternatifimiz gece 12’ye kadar hizmet veren şehir hatları vapurlarıdır. Bunun dışında ikinci alternatif olarak Turyol Kadıköy’den adalara, sadece yaz aylarında adalara sefer düzenlemektedir. Turyol firması buraya hafta içi karşılıklı olarak 5, hafta sonu ise 6 sefer düzenlemektedir.

Kartal’dan Gelecekler

Kartal dan adalara yaz kış düzenli sadece Prenstur firması motor ile sefer düzenlemektedir. İlk sefer saat:06.30 dadır. Yaz döneminde ise bu seferlerin sıklığı yarım saatte bir olmakla birlikte yolculuk süresi ise yaklaşık 25 dakikadır. Böylelikle Kartal bölgesinde oturanların adaya istedikleri zamanda gidip gelmeleri mümkün olmaktadır.

Maltepe’den Gelecekler

Yazın ve kışın sadece günde üç kere mavi Marmara firması motorlar ile sefer düzenlemektedir. İlk ulaşım saat: 08.00’dadır.

Yalova’dan adalara ulaşım gidiş-dönüş olarak tek sefer yapılmaktadır. Yalova’dan kalkış saat 10.30 Heybeliada’dan kalkış ise saat:18.00’dir.

İzmit’ten adalara gidiş-dönüş sadece “Pazar” günleri Kocaeli Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong  Giriş Ücretleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir