Rhodiapolis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Rhodiapolis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

15Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Rhodiapolis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Rhodiapolis Antik Kenti Nerede;                     

Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı Sarıcasu Köyü yakınlarında bir tepe üzerinde kurulmuştur. İlçe Merkezine Yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır.

      Rhodiapolis Antik Kenti Tarihi Hakkında;            

Kelime anlamı itibariyle “Rodosluların kenti” olarak bilinir. Antik Kent, Likya Döneminin önemli yerleşim yerlerinden biri olmakla beraber, M:Ö 8 yüzyılda kurulduğu bilinmektedir. Yerleşim yeri olarak bakıldığında Kumluca ovasının geniş ve verimli alanlarına kurulduğu görülmektedir.

Bu bölge Türkiye’de yapılan sismik araştırmalar neticesinde deprem bölgesi içinde gösterilmektedir. Antik kentin içindeki kalıntılara bakıldığında tarihi yapıların zarar görmesinin tek sebebinin bu olduğu gösterilmektedir.

Rhodiapolis Antik Kenti’nin günümüze kadar ulaşan kalıntıları şunlardır;  tiyatro, hamam, Agora ile stadyum kalıntıları tapınaklar, kilise, su sarnıçları, nekropoller, Helenistik döneme ait bir de kulede görülmektedir.

                Rhodiapolis Antik Kenti Giriş Ücreti;                  

Antik Kente girişte herhangi bir ücret ödenmiyor.

     Rhodiapolis Antik Kentinin Ziyaret Saatleri;           

24 saat açıktır.

          Rhodiapolis Antik Kentine Nasıl Gidilir;             

Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı Sarıcasu Köyü yakınlarında bulunan bu antik kente gelmek için, Kemer- Fenike Yâda Fenike –Kemer yönünde gelmeniz gerekmektedir. Mumluca ilçesine geldiğinizde tabelaları takip ederek antik kente ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan gelecekler, Polatlı-yunak-Akşehir-Eğirdir-Antalya-Kemer-Fenike güzergâhını kullanarak gelebilirler. Yaklaşık 581 km sürmektedir.

İstanbul’dan gelecekler, Yalova- Eskişehir- Afyon-Burdur- Antalya-Kemer güzerğahinı kullanarak gelebilirler. Yaklaşık 786 km sürmektedir.

İzmir’den gelecekler, Aydın- Nazilli-Tavas-Çavdır-Elmalı-Fenike güzerğahinı kullanarak gelebilirler. Yaklaşık 490 km sürmektedir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.