Rize Kıble Dağı Tepe Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Rize Kıble Dağı Tepe Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Rize Kıble Dağı Tepe Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Rize Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Rize Kıble Dağı Tepe Cami

Rize’nin Güneysu ilçesinde, 1130 rakımda yer alan, konumu ve manzarasıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakan Cami’dir. Halk arasında Dua Tepesi olarak anılmaktadır.

İstanbul Üsküdar’da inşa edilen Kuşkonmaz Camisi’nin (Şemsi Ahmet Paşa) birebir aynısı olan cami 2 yılda tamamlanmıştır.

Rize Kıble Dağı Tepe Cami Hakkında;

Caminin ilk olarak 1800’lü yıllarda Moşula Mehmet Efendi ve Kuş Ahmed Efendi tarafından ahşap bir şekilde inşa edildiği fakat,1960 yılında camide yangın çıkması nedeniyle, Cami Yusuf Yılmaz Hoca Efendi tarafından tekrardan taştan yapılmıştır. Yıllar geçtikçe cami yenilenme ihtiyacı duyulan bu cami, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden yaptırılan cami, 2015 yılında şimdiki görünümüyle ibadete açılmıştır.

Caminin ismine Neden Kıble Cami deniliyor, Güneysu ilçesinde bakıldığında kıble yönünde olması ve ilçenin birçok yerinden görülebilmesi nedeniyle Kıble Dağı ismiyle anılmaktadır. Caminin etrafında yürüyüş parkuru, dinlenme alanı, konukların çay içebileceği park alanı ve mesire yerleri inşa edilerek, güzel vakit geçirmek isteyen vatandaşların buraya gelerek hem ibadet vazifesini yerine getiriyor hem de günün yorgunluğunu atıyorlar.

OKUMALISIN  Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Kıble Dağı Tepe Cami ‘nde birçok yerde üstü açık ve kapalı mini banklar bulunuyor, buralarda piknik yapabilirsiniz. Piknik malzemelerinizi yanınıza getirirseniz burada güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca çocuklar için yapılmış oyun alanı bulunuyor. Cami Gerek bulunduğu konum olarak gerek manzarası gerekse mimarı yapı olarak muhteşem bir görünüme sahip. Rize’ye gezmek için geldiyseniz ve Güneysu – Kıble dağı Camii’ne uğramadan sakın buradan ayrılmayınız.

Gidecekler için ufak bir hatırlatma, Güneysu ilçe merkezinden uzak bir tepede bulunan cami oldukça dik bir tepededir. Aracınızla ortalama 20-25 dakikada gidebilirsiniz.

 Kıble Dağı Tepe Cami’ne Nasıl Gidilir

Rize Merkezde Bulunan Kıble dağı Köyü Dolmuşlarına binebilir, Kısa bir mesafe yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kendi Aracınızla gidecekseniz, Rize’den Güneysu ilçesine geldikten sonra merkezden ayrılan yolu takip edin sağa sola sapmadan tırmanmaya başlayacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.