Rize Zilkale Nerede – Nasıl Gidilir?

Rize Zilkale Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Rize Zilkale Nerede – Nasıl Gidilir? – Rize Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Rize Zilkale

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Zilkale ihtişamlı Karadeniz’in ortasında sapasağlam duruşuyla zamana hem tanıklık ediyor hem de kafa tutuyor.

Kalenin O zamanlardaki ismi; Kale-i Zir yani aşağı kale. Adından da anlaşılacağı gibi yol üzerinde yer alan Ciha Kalesi, Rize Kalesi, Kale-İ Bela, Pazar Kız Kalesi gibi kalelerden en sağlam kalanı.

Kale, Denizden yüksekliği 700 m olan kalenin manzarası ve tanıklık ettiği tarihin sizi geçmişe götüreceği kesin. Tarihi İpekyolu üzerinde yer alan Kale konaklama ve haberleşmede kullanılmasının yanı sıra gözetleme kulesi ve misafirhane olarak da kullanılmış. Kalenin Dış, iç ve orta kale olmak üzere üç ana bölümü mevcut. Dış kale girişi temsil ediyor. Orta kale de ise eşya kayıtlarının tutulduğu bir bölüm, vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla kurulan Muhafız odası, depo yer almakta. İç Kalede asker ve misafirlerin ibadetlerini yerine getirmesi için ibadet odası bulunuyor.

Bahar ve kış aylarında hemen hemen her günün yağışlı geçtiği Karadeniz ikliminin hâkim olduğu Rize’de hem yol durumu hem de toprak kayması ve sel gibi doğal afetler fazlasıyla yaşandığından yaz mevsimi ziyaret etmek için en uygun dönem.

İster kendi aracınızla ister tur firmalarıyla ulaşımın mümkün olduğu bu ihtişamı görmek ve yeşilin en çok yakıştığı Karadeniz’i en tepeden görmek sadece 3TL. Müze kart ise geçersiz. Kenarında bulunan Zilkaledibi cafe de hem dinlenip hem de o meşhur Rize çayını içerek tertemiz havayı içinize çekmek için en güzel dinlenme yeri.

OKUMALISIN  Şarköy Uçmakdere Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Rize Zilkale Giriş Ücreti 2019;

Zil Kalesine Giriş Ücreti 3 TL’dir.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsizdir.

Rize Zilkale ’ye Nasıl Gidilir;

Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 kilometre güneyinde bulunmaktadır.

Zil Kale’ye ulaşmak için Çamlıhemşin ilçe çıkışına doğru gidiniz. Çamlıhemşin ilçe çıkışında yol ikiye ayrılıyor. Yolun biri Ayder yaylasına diğeri ise zil kalesine çıkıyor.

Zil kalesine Orman yolundan geçiyorsunuz ve 15 kilometre kadar tırmanıyorsunuz.

Toplu taşıma araçları çıkmıyor, sadece özel aracı olanlar çıkabiliyor.

  • Rize-Ankara arası 819 km,
  • Rize-İstanbul arası 731 km,
  • Rize-İzmir arası 760 km uzaklıktadır.

Rize-Zilkale Makalesini yazarak bizimle paylaşan @Parpaliyolda ‘ya Teşekkür ediyoruz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.