Rizvaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Rizvaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Rizvaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Rizvaniye Cami Hakkında;

Rizvaniye Cami, Balıklı Gölün hemen kuzey dibinde bulunur. Cami 1736 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Rakka Valisi Rıdvan Ahmet Paşa tarafından mihraba paralel dikdörtgen yapılı ve üç kubbeli olarak inşa edilmiştir. Caminin doğusunda tek şerefeli bir minare bulunuyor.

Balıklıgöl’e açılan Ahşap Kapısı çivi kullanılmadan, geçme tekniği ile yapılmış olması ilgi çekmektedir. Kapı üzerinde zengin bitkisel ve geometrik desenler bulunuyor. Kapıdan içeri girdiğinizde sizleri U şeklindeki avlusu karşılamaktadır. Cami avlusu medrese odaları ile çevrilidir. Avlunun tam ortasında bir de şadırvan bulunmaktadır. Rizvaniye Camisinde bir de medrese bulunmaktadır. Medresenin yapım yılı olarak 1775 yılı tarihlenmektedir. Yani, camiden daha sonra yapılmıştır. Avlunun kuzey kenarı ortasında da kubbeli dershane mescidi bulunmaktadır.

Rizvaniye Cami’ne Nasıl Gidilir?

Rizvaniye Cami’sine gitmek için yapmanız gereken şey, Balıklıgöl’e gelmenizdir. Urfanın her yerinden kalkan otobüs ve dolmuşlar sizi Balıklıgöl’e getirecektir. Aracınızla gelecekseniz eğer, Balıklıgöl’e gelmeden hemen sağda ücretli otopark bulunuyor, oraya bırakmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü aracınızı park edebileceğiniz bir yer yok, çok kalabalık olduğundan otoparka bırakıp yürüyerek 2 dakika içinde geçersiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz altta bulunan haritadan yararlanabilirsiniz.

OKUMALISIN  Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.