Roma Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Niğde

Roma Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Niğde

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Roma Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Roma Havuzu Hakkında Bilgiler                    

Roma Havuzu, Niğde ilinin Bor ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bor ilçesine bağlı Bahçeli kasabasında bulunmaktadır. Konum olarak Niğde ilinin 17 km güneyinde bulunmaktadır. Bahçeli Kasabası kuzeyinde kasaba merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer almaktadır.

Roma dönemine ait yapı M.S 2. yy’da Roma İmparatorları Trojen ve Hadrian tarafından inşa ettirilmiştir. Yeşillikler ve meyve ağaçları arasında bulunan havuz 1960 yılında keşfedilmiştir. Tamamen toprak altındayken 1960 yılında tesadüf eseri ortaya çıkarılmıştır. Roma mermer sanatının en güzel örneklerindendir.

Havuz doğal bir taşın oyulması yöntemiyle yapılmıştır. Ayrıca etrafı kesme taş ve mermer blok taş ile örülmüştür. Havuzun suyu yer altından gelmektedir. Havuz boyut olarak olimpik havuz boyutlarındadır. Havuzun inşa edilme amacı Tyana antik kentine kaynaktan çıkan suyun depolanarak yer altı kanallarıyla şehrin su ihtiyacını karşılamaktır.

Roma Havuzu’nun bulunduğu bölge iş ve şehir yaşamından uzaklaşarak yeşillikler içerisinde bir gün geçirmek için çok güzeldir. Ayrıca burası mesire alanı olarak da kullanılmaktadır.

                       Roma Havuzu Giriş Ücreti                         

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                       Roma Havuzu Nerede?                                

Roma Havuzu Niğde ilinin Bor ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bor ilçesine bağlı Bahçeli kasabasında bulunmaktadır. Konum olarak Niğde ilinin 17 km güneyinde bulunmaktadır. Bahçeli Kasabası kuzeyinde kasaba merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer almaktadır.

                     Roma Havuzu’na Nasıl Gidilir?                 

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler Hacı Sabancı Blv. ve Adana Niğde Yolu/D805 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Roma Havuzu Niğde-Adana yolu kenarında bahçelerin içerisinde yer almaktadır.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler merkezden ve bordan Bahçeli kasabası minibüsleri ile ulaşabilirler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments