Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Rüstem Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarı Kim? TEKİRDAĞ

Rüstem Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarı Kim? TEKİRDAĞ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Rüstem Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarı Kim? Tekirdağ Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

                        Rüstem Paşa Cami Hakkında;                  

Tekirdağ il merkezinde bulunan bu cami,  Sadrazam Rüstem Paşa tarafından Cami, medrese, kütüphane, çifte hamam, bedesten, kervansaray ve imaretten oluşmaktadır. Türkiye’deki camiler arasında üzerinde “vav” harfi taşıyan camilerden birisidir. Tekirdağ ilinin En eski En Güzel Camileri arasındadır.

Külliye’yi andıran bu Caminin Yapılarından sadece Caminin tarihi ve yaptıranı hakkında bilgi taçkapıdaki iki kitâbeden öğrenilmektedir. İlki, Rüstem Paşa’nın adı ve 960 (1553) tarihi yazılı ikincisi ise Sultan Abdülmecid tarafından 1257 (1841) yılında caminin tamir ettirildiğini hakkında bilgidir. Diğer yapıların yapılış tarihi hakkında kesin bilgi yoktur.

           Rüstem Paşa Cami’nin Mimarı Kimdir?       

Rüstem Paşa Cami, 1554 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa  tarafından Dönemin Ünlü Mimarı, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.  Rüstem Paşa’nın türbesi İstanbul’da Şehzade Cami bahçesinde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Rüstem Paşa Camisi Nerede – Nasıl Gidilir?

          Rüstem Paşa Cami Mimarisi Hakkında;        

Rüstem Paşa Cami, Kesme küfeki taşı olarak bilinen bir taştan yapılmıştır. YapınınTek şerefeli minaresi caminin sağ tarafında bulunuyor. Giriş kapısı ceviz ağacı üzerine fildişi kakmalıdır. Kapı ve pencere kanatları geometrik motiflerle bezenmesi camiye farklılık kazandırmıştır.

Caminin batısında bulunan 6 kubbeli bedesten 1965 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. Günümüzde hala görülmektedir.  Caminin Denizi’ne bakan tarafına Valilik tarafından bedesten hüviyetinde çarşı inşa ettirilmiştir.

Ayrıca, Cami bahçesinde bulunan yuvarlak 5 sütunlu mermer şadırvan Sultan Abdülmecit zamanında yapılmıştır.

                              Rüstem Paşa Kimdir?                        

Kanun-i Sultan Süleyman saltanatı döneminde sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Kızı Mihrimah Sultan ile Evli olduğundan dolayı ‘’Damat’’ Sıfatıyla anılmaktadır. Damat Rüstem Paşa, 1500 yılında bugünkü Hırvatistan’da doğmuş, Osmanlı ülkesine getirildikten sonra devşirilmiş ve devlet hizmetinde yer almıştır.

OKUMALISIN  Hz. Yuşa Camisi Nerede - Nasıl Gidilir?

               Rüstem Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir?             

Rüstem Paşa Cami,  Tekirdağ ili Merkezinde Mimar Sinan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Konum itibari ile şehrin tam merkezinde olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım saplayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir