Saç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati-NEVŞEHİR

Saç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati-NEVŞEHİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Saç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati ve Çömlekçi Dükkanı hakkında bilgiler vermeye çalışacağzı.

                              Saç Müzesi Nerede?                              

Nevşehir ilinin Avanos ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çanak Ustası Galip Körükçü’nün 1979 yılında atölyesini ziyaret eden yabancı bir turistin Avanos’u çok sevdiğini ama ayrılmak zorunda kaldığını Galip ustaya söyler. Ve ona kendisini hatırlatacak bir şey bırakmak için saçından bir parça kesip duvara asması ile başlar ve zaman içerisinde müzeye gelen ziyaretçilerin bu geleneği devam ettirmesiyle birlikte günümüze kadar artan talepler sonrasında müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Dünyanın En İlginç Müzeleri arasında…

seyyahdefteri.com

Saçlar üzerinde isimler yazılarak bu şekilde asılıyor…

Amerika’da bulunan bir wep sitesi tarafından yapılan listede Dünya’nın en ilginç 15 müzesi listesinde 6. Sırada yerini almaktadır.

OKUMALISIN  Phaselis Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti 2022 - Antalya

Chez Galip

Burası aslında Bir çömlek atölyesi.. Çömlek yapımını izleyebileceğiniz hatta çömlek yapabileceğiniz bir yerdir. Müze halini alan bu yerde alışveriş için El yapımı Seramik, çömlekler ve diğer hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz.

Dükkanda satılan çömlekler…

Saç Müzesi, Çömlekçi dükkânın alt katında bulunuyor. 17.000’den fazla saç örneğinin olduğu tahmin ediliyor. Duvarlar, Yerler her yer saç ile dolu… Gelen ziyaretçiler saçını kesip bilgileri ile birlikte buraya asıyor.  Burada ilginç birde çekiliş var. Galip usta, Burada bulunan saçlar arasından her yıl 5 kişi kura ile seçilip 15 günlük Kapadokya tatili veriliyormuş.

                             Saç Müzesi Giriş Ücreti                           

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                          Saç Müzesi Ziyaret Saatleri                       

Müze, 09.00 – 19.00 saatleri arası hizmet vermektedir.

OKUMALISIN  Sarısu Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Plaj – Konyaaltı – Antalya

                        Saç Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                        

Nevşehir ilinin Avanos ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Avanos ilçesine gitmek için öncelikle Nevşehir il merkezine gelmeniz gerekmektedir. İl Merkezinde bulunan Migros olarak bilinen mevkisinde İlçe otobüs durakları bulunuyor. Buradan Avanos ilçesine kolaylıkla gidebilirsiniz. Avanos’a geldiğinizde yürüme mesafesinde Müzeye ulaşabilirsiniz.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.