Safsa Sultan Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla

Safsa Sultan Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hafsa Sultan Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihçesi ve Mimari Yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Safsa Sultan Kervansarayı         

Hafsa Sultan Kervansarayı, Muğla ilinin Marmaris ilçesinde yer almaktadır. Marmaris Kalesi’ne yakın bir yerde bulunmaktadır. Hafsa Sultan Kervansarayı 1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından annesi Hafsa Sultan adına inşa ettirilmiştir. Yüzyıllar boyunca koruduğu sağlamlığıyla günümüzün en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir. Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı bu kervansaray aynı zamanda Rodos seferi için konaklama ve ticaret noktası olmuştur.

Kervansaray üzeri kemer ile örtülü, 7 küçük ve bir büyük odadan oluşmaktadır. Kervansaray Osmanlı eserlerinin en gözde yerlerinde yer almaktadır. Günümüzde Hafsa Sultan Kervansarayında hediyelik eşyalar satan dükkânlar ve kafe ile barlar yer almaktadır. Rivayetlere göre ise Kanuni’nin kalenin mimarını astırması ile beldeye Marmaris ismi verilmiştir.

Safsa Sultan Kervansarayı’na Nasıl Gidilir?

Marmaris Ege Bölgesinde yer almaktadır. Muğla ilinin önemli bir ilçesidir. Türkiye’nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada bulunmaktadır. Marmaris’e ulaşım sağlamak için karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları bulunmaktadır.

Marmaris’e ulaşım için havayolunu kullanmak isteyenler için en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı olup Marmaris’e mesafesi yaklaşık 88 kilometredir.  Buradan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmaris’e başka illerden otobüs ile gelmek isteyenler için İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden otobüs seferleri yapılmaktadır. Marmaris otogarı Marmaris’in hemen girişinde yer almaktadır.

Hususi aracı ile gelecek olanlar için bazı iller Marmaris ile arasındaki mesafe;

  • Muğla Marmaris arası yaklaşık 54 km
  • Denizli Marmaris arası yaklaşık 183 km
  • Aydın Marmaris arası yaklaşık 151 km
  • İzmir Marmaris arası yaklaşık 271 km
  • İstanbul Marmaris arası yaklaşık 813 km
  • Bursa Marmaris arası yaklaşık 578 km
  • Kocaeli Marmaris arası yaklaşık 721 km
  • Eskişehir Marmaris arası yaklaşık 541 km
  • Ankara Marmaris arası yaklaşık 643 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.